Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Īskātiņa melnbaltene
  Melanoleuca brevipes Pavasara melnbaltene
 

Neliela lapiņsēne (diametrs līdz 6 cm) ar brūngani gaišpelēku cepurīti (reizēm gan tumšāk brūngani ietonētu), kam vidū ir tumšāks pavisam lēzens pauguriņš; ar salīdzinoši īsu kātiņu līdzīgā vai arī nedaudz tumšākā krāsā; ar lapiņām bālā smilškrāsā un cieši vienu pie otras. Sāk augt pavasarī (līdz ar pirmajiem zaļumiem) ceļmalās, pļavās, ganībās, parkos, dārzos, retāk mežā; vēlāk vasarā, mūsuprāt, vairs ne. Pareti sastopama. Ēdama.

Īskātiņa melnbaltene sāk augt pavasarī līdz ar pirmajiem zaļumiem ceļmalās (šeit), pļavās, ganībās, parkos, dārzos, daudz retāk - īstā mežā.

Jaunai īskatiņa melnbaltenei cepurīte ir vienmērīgi izliekta (pa kreisi). Vēlāk tās centrā izveidojas neliels, mazliet tumšāks pauguriņš (pa labi).

Vecumā īskātiņa melnbaltenes cepurīte kļūst ieliekta (tādēļ šeit vienā pat uzkrājies ūdens!), tomēr centrālais pauguriņš vienalga saglabājas.

Īskātiņa melnbaltenes lapiņas ir bālā smilškrāsā. Kātiņš ar paīss (šeit - garāks nekā vidēji), nereti mazliet vai mēreni tumšāks nekā cepurīte.

Citkārt kātiņš ir apm. tikpat gaišs kā cepurītes virsa.
Lapiņas ir lokveida un diezgan cieši viena pie otras.

Šīs lappuses foto ir no atradnes Rīgas pašā centrā (pie Alfrēda Kalniņa pieminekļa),
no atradnes bij. Ikšķiles novadā (Ogres Zilo kalnu pakājē pie bij. Dubkalnu karjera)
un no divām atradnēm Siguldā (Kr.Barona ielas zālājā un mežmalā pie Peldu ielas).

 

Melnbaltenes

Pavasara melnbaltene
 
 

Lapiņsēnes