Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Lapsu sīkstenīte
Lāču sīkstenīte Lentinellus vulpinus  
 

Lapsu sīkstenīte ir nelielu izmēru lapiņsēne (cepurītes platums 3-6 cm), kura aug čemuros uz atmirušas koksnes. Cepurīte ir izteikti asimetriska, dzeltenīgi brūnos toņos, ar krietni gaišāku samtainu starveida šķiedrojumu, kurš reizēm izzūd. Lapiņas ir ciešas un ar smalki izrobotām šķautnēm. Kātiņa nav vai gandrīz nav. Aug vasaras otrajā pusē un rudenī. Reti sastopama: līdz 2020.g. bija atrasta tikai desmit vietās. Neēdama, jo rūgta.

 

Trīs pirmās atradnes uzietas 2013. gadā - divās vietās Siguldas pilsētas teritorijā un Baldones apkārtnē (pie Riekstukalna); pa vēl divām - 2018. un 2020. gadā joprojām Siguldā un apkārtnē (visas - Edgars Mūkins). 2019. gadā atrasta arī Ērgļu novada Sausnējas pagastā (Anita Vanolī, piederību sugai attālināti noteicis tās pirmais atradējs), bet 2020. gadā - Salacgrīvas pagastā (mikologu nometnes dalībnieki) un Inčukalna novadā pie Silciema (Inita Dāniele). [2021. gadā atradumu uzskaite tiek pārtraukta.]

Lapsu sīkstenīte aug uz atmirušas koksnes (pārsvarā lapkoku), turklāt gandrīz vienmēr - kompaktos čemuros.
Cepurīte ir dzeltenīgi brūnos toņos, ar gaišāku dzīslojumu (zemāk) un asimetriska. Kātiņa nav vai gandrīz nav.

Lapsu sīkstenītes cepurīti rotā gaišs samtains dzīslojums, kurš sastāv no starveidā izkārtotiem daždažāda izmēra "pikucīšiem"
(taču reizēm šis dzīslojums gandrīz pilnībā izzūd).

Lapsu sīkstenītei lapiņu šķautnes ir smalki izrobotas.

Šīs lappuses foto ir no sugas pirmās atradnes Latvijā - Siguldas pilsētas teritorijā, uz nelielas kritalas pie Jušu takas (pirmais 2013, abi pārējie 2015).
Vēl vienu foto sk. sadaļā "Atradumi-2020" šeit (no jaunizveidojušās atradnes Siguldas pilsētas teritorijā, uz īsa kritalas nogriežņa Lakstīgalu gravā).

Lāču sīkstenīte

Sīkstenes, 
sīkstenītes

 
 

Lapiņsēnes