Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Gobu kokpūkaine (gobu čemurpūkaine)
Alkšņu čemurpūkaine Hypsizygus ulmarius (syn. Lyophyllum ulmarium)  
 

Prāva, bet dažkārt ļoti liela lapiņsēne (diametrs 7 līdz 25 cm) ar bālu cepurīti, uz kuras parasti ir raksturīgs "burbuļveida" zīmējums no ieapaļiem, mazliet tumšākiem plankumiņiem. Lapiņas cieši sablīvētas, baltas vai bāli dzeltenīgas. Kātiņš paīss, balts vai gandrīz balts, gandrīz vienmēr stipri saliekts un ekscentriski novietots. Aug skaitliski nelielos čeros vai arī pa vienai uz dzīviem un mirušiem lapukoku stumbriem, kritalām, paretam uz celmiem. Lai gan sugas nosaukumā figurē goba, biežāk ir atrodama, pēc mūsu novērojumiem, uz bērziem. Pareti sastopama. Ēdama, bet sīksta.

 

Paretam vienā gobu kokpūkaiņu čemurā gadās pāris desmiti augļķermeņu.

Raksturīgais "burbuļraksts" uz cepurītes jaunām sēnēm vēl ir maz izteikts.

Tomēr visbiežāk gobu kokpūkaiņu čemurā ir pavisam nedaudzi auļķermeņi.

Nobriedušām sēnēm "burbuļraksts" parasti ir labi redzams (šeit: pat ļoti!).

 

Gobu kokpūkaine visbiežāk aug stāvošu stumbru (gan dzīvu, gan mirušu) plaisās u.c. iebojājumos (abos attēlos augšā).Taču citkārt tā sastopama uz kritalām (attēlā pašā apakšā) un pat celmiem.

Lapiņas gobu kokpūkainei ir gana cieši sablīvētas, pie kātiņa pieaugušas, baltas vai bāli dzeltenīgas. Kātiņš ir ne īpaši garš, salīdzinot ar cepurīti; balts vai gandrīz balts; saliekts, ekscentriski novietots (izņemot tām sēnēm, kuras aug uz celma virsas).

 

Vecumā gobu kokpūkainei cepurītes mala mēdz sarežģītā veidā deformēties, bet visas cepurītes caurmērs dažkārt sasniedz pat 25 centimetrus.

Tie gobu kokpūkaines čemuri, kuros augļķermeņi izvietototi blakus viens otram, labos apstākļos vecumā sasniedz pat vairāku decimetru platumu.

Alkšņu čemurpūkaine

Čemur-
pūkaines

 
 
 

Lapiņsēnes