Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Kakao bārkstmale
Sakņkāta bārkstmale Hebeloma laterinum (syn. Hebeloma edurum)  
 

Neliela lapiņsēne (caurmērs līdz 8 cm, paretam arī vairāk) ar krēmkrāsas cepurīti, kurai viduci mēdz rotāt daļēji saplūstoši kakao krāsas plankumi. Kātiņš arī ir krēmkrāsā, taču ar laiku no apakšgala brūnē; gareniski šķiedrots un plūksnains. Lapiņas sākumā ir krēmkrāsā, vēlāk brūnē; robainas, cieši novietotas. Mīkstums ir biezs, bālgans un griezumā krāsu nemaina; ar tīkamu kakao smaržu. Aug rudens pusē pa vienai vai grupās. Ļoti reti sastopama: pagaidām (2022) atrasta vienu reizi (toties prāvā skaitā eks. uzreiz divās, lai arī tikai pāris simtus metru atstatās vietās). Neēdama.

 

Sugas pirmie eksemplāri tika pamanīti 2016. gada 17. septembrī Engures novada Lapmežciema pagastā pie Antiņciema, vācot eksponātus Dabas muzeja sēņu izstādei. Edgars Mūkins gan uzņēma virkni fotoattēlu, gan ievāca vairākus paraugus; vēl dažus kaut kur netālu ievāca Ivars Zupiņš; ievākto paraugu sugu noteica Inita Dāniele. 2017. gada septembrī šajās vietās nebija novērojama. 2018. gadā un turpmāk, apvidu neapmeklējot sugas pirmatradējiem, šīs vietas, cik mums zināms, nav apsekotas.

 

Kakao bārkstmalei ir krēmkrāsas cepurīte (dažkārt - ar nedaudz iesārtu nokrāsu),
kuras centrālajā daļā bieži vien mēdz būt daļēji saplūstoši kakao krāsas plankumi.
___________________________________________________________________ 

 
 

Šīs sēnes kātiņš ir krēmkrāsā, taču ar laiku no apakšgala brūnē;
gareniski šķiedrots (īpaši - apakšdaļā) un plūksnains (augšdaļā).

Šīs sēnes lapiņas ir krēmkrāsā, taču ar laiku manāmi brūnē; tās
ir robainas un cieši novietotas, ar daudzām īsākām starplapiņām.

██████████████████▌

Apakšā - tas pats sēņu čemurs, kas citos attēlos, palielinājumā.

 

Šīs lappuses foto visi ir uzņemti vienīgajā šobrīd (2022) zināmajā sugas atradnē - Engures novada Lapmežciema pagastā pie Antiņciema.

Sakņkāta bārkstmale

Bārkstmales

 
 

Lapiņsēnes