Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Zaķu tinteneZaķkājas tintene
Meždegu tintene Coprinus lagopides / Coprinopsis lagopides, Zeltmatainā tintene
  Coprinus lagopus / Coprinopsis lagopus  
 

Nelielas (diametrs 1½-4 cm) lapiņsēnes ar sākumā olveidīgu (vai vārpstveidīgu) cepurīti brūnganpelēkā krāsā, kuru tad biezi klāj baltu šķiedrainu zvīņu saišķīši, vēlāk - ar atpletušos, krokaini rievainu un gandrīz kailu cepurīti pelēkā krāsā, turklāt uz vecumu - ar uzliektu, viļņainu un daudzās vietās sašķēlušos malu. Vecumā pašnoārdās melnā tintesveida masā. Aug vasarā un rudenī deguļos vai augsnē. Pareti sastopamas. Abas sugas ir pēc izskata praktiski neatšķiramas. Dažkārt iespējams sugu puslīdz droši noteikt pēc augtenes rakstura. Citos gadījumos jāpēta ar mikroskopu.

Šajā lappusē abu sugu ilustrācijas pagaidām nav nodalītas. Izpētot saglabāto informāciju un atkārtoti apsekojot atradnes, ceram nākotnē tās vairāk vai mazāk nodalīt.

Ar barības vielām īpaši bagātā vidē šo sugu tintenes var izveidot pat šādas paprāvas un ļoti blīvas grupas, taču nereti aug arī pa vienai.

Vēl neatpletušās, šīs tintenes nedaudz atgādina zaķa kājas, no kā arī cēlušies to nosaukumi ne vienā vien valodā.

Atplešoties, šo tinteņu sugu cepurītes kļūst zvanveidīgas ar noapaļotu virsotni un krokaini rievotas.

Atpletušās un sākušas novecot, šo tinteņu cepurītes radiāli sašķeļas nevienādās "ziedlapās", un sākot no to galiem, pakāpeniski pašnoārdās "tintē".

Tintenes

 
 
Meždegu tintene

Lapiņsēnes

Zeltmatainā tintene