Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Bumbuļu vērdiņsēne
Zābakotā vērdiņsēne Collybia tuberosa  
 

Sīciņa (diametrs 2-12 mm) lapiņsēne ar sākumā izliektu, vēlāk gandrīz plakanu cepurīti, kura ir pārsvarā balta, taču ar blāvi sarkanbrūnu iedobīti vidū; ar baltām lapiņām, kuras ir cieši viena pie otras; ar sākumā baltu, bet vēlāk gaiši brūnganu pagaru kātiņu, kuram pie lejasgala ir sarkanīgi brūns graudveida formas "bumbulis" jeb sklerocijs. Aug uz trūdošām bērzlapju, krimilžu u.c. atliekām vasarā un rudenī. Bieži sastopama. Neēdama.

 

Bumbuļu vērdiņsēnei ļoti līdzīgas gan pēc lieluma, gan pēc izskata, gan arī pēc īpatnējās augtenes ir skropstainā vērdiņsēne un Kuka vērdiņsēne.

Bumbuļu vērdiņsene aug barinos uz lielāku sēņu trūdošajām paliekām (pat uz pilnīgi izjukušām), visbiežāk bērzlapju, retāk krimilžu, vēl retāk - citu.

Bumbuļu vērdiņsene, atšķirībā no divām citām līdzīgām sugām, aug ne tikai uz bērzlapju un krimilžu, bet arī dažādu citu sēņu trūdošajām paliekām
(lai arī nebūt ne bieži). Pasaulē ir konstatēta uz dažu sugu piepēm, dažu sugu bekām un kliņģerenēm, bet Latvijā - arī uz kādas brūnzobes (šeit).

Šo atradni pamanījusi un saimnieksēnes sugu kā brūnzobi noteikusi Evita Veinberga, uz brūnzobes izaugušo sēņu piederību bumbuļu vērdiņsēnēm noteicis Edgars Mūkins.

Bumbuļu vērdiņsēnes cepurīte ir balta ar blāvi sarkanbrūnu iedobīti vidū. Tās diametrs reti kad pārsniedz 1 cm, bet reizēm var būt pat tikai 2 mm.

Bumbuļu vērdiņsēnes kātiņš sākumā ir balts, bet vēlāk top gaiši brūngans. Kātiņa lejasgalā ir sarkanīgi brūns "bumbulis" - sklerocijs (iegriezumos).
Tieši sklerocija esamība, krāsa un forma ļauj pēc izskata viegli atšķirt bumbuļu vērdiņsēni no divām tai ļoti līdzīgām sugām - skropstainās un Kuka.

Pateicamies Evitai Veinbergai par foto ar bumbuļu vērdiņsēnēm uz brūnzobes!

Zābakotā vērdiņsēne

Vērdiņsēnes

 
 
 

Lapiņsēnes