Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Pelēkā vērdiņsēne
Rudkāta vērdiņsēne Collybia asema / Rhodocollybia butyracea var. asema Sviesta vērdiņsēne
 

Neliela (diametrs 3-7 cm) lapiņsēne ar sākuma izliektu un vēlāk atpletušos (bet arī tad strupa paugura rotātu) cepurīti, kura mitrumā ir brūngani pelēka, bet sausumā izbalē; ar mīkstām baltām lapiņām, kuras ir visai cieši viena pie otras un kurām šķautnes ir smalki izrobotas; ar vālesveidīgu, pie pamata izteikti paresninātu kātiņu aptuveni cepurītes krāsā, kurš ir visā garumā smalki rievots, pēc konsistences sūkļains un diezgan sīksts. Aug skābās augsnēs uz skujkoku nobirām rudens pusē līdz pat novembrim, parasti grupās, dažkārt pat diezgan ciešās. Bieži sastopama. Ēdama.

 

Pelēkā vērdiņsēne ir ļoti līdzīga sviesta vērdiņsēnei, atšķirdamās vien ar krāsojumu, tāpēc mūsdienās mikologi to pārsvarā uzskata tikai par sviesta vērdiņsēnes varietāti.

Pelēkās vērdiņsēnes cepurīte mitra ir brūngani pelēka (sausa izbalē). Arī tad, kad ir jau atpletusies, tās centrā joprojām saglabājas strups paugurs.

Pelēkās vērdiņsēnes lapiņas ir baltas un cieši viena pie otras. Kātiņš ir aptuveni cepurītes krāsā, vālesveidīgs, pie pamata
 izteikti paresnināts, visā garumā smalki rievots.

Rudkāta vērdiņsēne

Vērdiņsēnes

Sviesta vērdiņsēne
 
 

Lapiņsēnes