Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Baltā cūktrifele
  Choiromyces meandriformis  
 

Bumbuļveidīga, diezgan neregulāras formas askusēne ar caurmēru 4-10 cm (paretam līdz 15 cm) un tipiskāko svaru 50-300 g (reti līdz 500 g), kura aug pazemē līdz 10 cm dziļumā, taču vecumā nereti izspraucas pa daļai virszemē. Jaunai sēnei virsmiziņa ir bālgana un gluda, vēlāk kļūst brūngana, kā arī krunkojas un plaisā. Augļķermeņa iekšiene sākumā gandrīz balta ar pelēcīgu dzīslojumu, kurš griezumā veido marmoram līdzīgu faktūru, un tikpat kā bez smaržas. Ar laiku iekšienes pamatmasa un dzīslojums attiecīgi dzeltē un brūnē, bet aromāts kļūst arvien stiprāks un visai specifisks. Aug rudens pusē (Latvijā pagaidām atrasta jūlijā un augustā) gan lapukoku, gan skujukoku mežos pa vienai vai mazās grupās. Par sastopamības biežumu Latvijā nav īsti skaidrs: novērota vairākviet Rēzeknes novadā (turklāt ievērojamā skaitā), dažviet Aizputes novadā un vienuviet Viļakas novadā; turpretī citur valstī līdz šim nav manīta. Ēdama, taču skaitās daudz mazāk vērtīga nekā īstās trifeles (Tuber sp.).

 

Pirmo reizi Latvijā ievērojis Jevgēņijs Dokuto 2015. gada augustā Rēzeknes novadā; sugu noteikusi Diāna Meiere. (Par sugas atrašanu ir ziņots arī krietni iepriekš, taču trūcis konkrētu apliecinājumu - sēnes parauga vai vismaz skaidru foto). 2016. gadā uzieta arī dažviet Aizputes novadā. 2017. gadā, kad bija Gada sēnes godā, kļuvis zināms par atradnēm vēl vairākās Rēzeknes novada vietās (un uziets ārkārtīgi liels eks. - 900 g). Jaunākā ziņa: 2019. gada 9. jūlijā ir pamanīta arī Viļakas novada Vecumu pagastā (fotodokumentēts Viļa Bukša ziņojums vietnei dabasdati.lv).

 ♦ ♦ ♦  Latvijas Mikologu biedrības Gada sēne 2017  ♦ ♦ ♦ 

No ārpuses baltā cūktrifele nedaudz atgādina kartupeli.

Griezumā baltajai cūktrifelei redzama marmorveidīga faktūra.

Abos foto ir eksemplāri, kas ievākti Rēzeknes novadā pie Sološnieku ezera 2017. gadā (taču nofotografēti pavisam citā vietā).

 

Baltajai cūktrifelei, tapat kā citām cūktrifelēm, piemīt stiprs un specifisks, ne visiem tīkams aromāts. Lai ar to nepiesātinātos visa telpa, sēnes augļķermenis šeit novietots zem stikla kupola, bet, lai gribētāji aromātu tomēr varētu ieelpot, blakus ir nolikta daļēji noslēgta burciņa ar nelielu daudzumu sažāvētas sēnes pulvera. (Stends Dabas muzeja 2015.g. Sēņu dienu izstādē.)

 

Pilnīgi/daļa
zem zemes

 
 
 

Citādās