Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Krokainā purpurlāsene
Ascocoryne sarcoides
 

Maziņa (zem 1 cm) želejveida sēnīte ar mainīgu apveidu, kura rudenī aug grupās uz jau kādu laiku trūdošiem lapukoku stumbriem, kā arī celmiem.

 

Ilgu laiku par krokaino purpurlāseni, kas bija Latvijā konstatēta jau sen, tika "pēc inerces" uzskatīta jebkura šādas krāsas un konsistences sēne, pat pilnīgi ignorējot kausveida purpurlāsenes specifisko apveidu. Taču daudzos gadījumos šādu sēņu piederību vienai vai otrai sugai nevar droši noteikt tikai pēc ārējam pazīmēm, ir vajadzīga sporu izpēte ar mikroskopu. Tāpēc vienas un otras sugas relatīvā izplatība joprojām nav skaidra.

Krokainā purpurlāsene aug uz nolauztiem vai nozāģētiem kokiem un celmiem, tuklāt vienmēr grupās. (Šīs grupas apakšdaļa 5× palielināta - zemāk.)

Krokainā purpurlāsene sākumā pēc lieluma un formas atgādina sēkociņa augšgalu, bet vēlāk, "galviņai" izplešoties, iegūst aizpildītas piltuves apveidu.

Ar laiku krokaino purpurlāseņu forma kļūst neregulārāka. (Intervāls starp šiem uzņēmumiem, kas ataino tās pašas sēnes, kuras augšā, ir 3 nedēļas).

Ja purpurlāsenes aug stipri blīvi, tās spiežas viena otrai virsū,
spēcīgi sakrokodamās, kamdēļ arī ieguvušas savu nosaukumu.

Šis fotoattēls ir uzņemts jau pustumsā ar zibspuldzi,
tāpēc krāsas var būt atveidojušās mazliet neprecīzi.


 

Krokainajai purpurlāsenei (atšķīrībā no kausveida) dažkārt mēdz attīstīties t.s. anamorfā forma, kuru dēvē arī par Coryne dubia.

Citādās