Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Elija mušmire
Amanita eliae
 

Elija mušmire ir lapiņsēne ar vidēja izmēra cepurīti (tipiskais diametrs 7-9 cm) smilšu vai okera krāsā, uz kuras ir baltas plēksnes un kurai ir stipri rievaina mala, un ar salīdzinoši garu kātu (10 cm un vairāk), ko apjož neliels gredzens un lejasgalā aptver visa dziļa (dažkārt pat 6 cm) maksts. Latvijā ir ļoti reti sastopama, tādēļ iekļauta Aizsargājamo sugu sarakstā. Ēdama, taču šāda statusa dēļ nebūtu pareizi to ievākt ēšanai.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējis F.E.Štolls 1930. gadā Moricsalā. Turpat uzieta arī 1969. gadā, bet mūsdienās - 1995. gadā Krāslavas novadā un 2014. gadā uz Siguldas/Krimuldas novadu robežas (sk. atradnes). Pēdējā atradne regulāri apsekota arī nākamajos gados, bet bez panākumiem. 2016. gadā uz sēņu izstādi Dagdas novada Andrupenes pagastā tika atnestas divas sēnes, kuras ar augstu varbūtību bija piederīgas šai sugai. Tomēr gluži simtprocentīga pārliecība neradās nedz vienam, nedz otram sugas pazinējam, kuri nodarbojās ar šo pienesumu.

Elija mušmirei ir smilšu vai okera krāsas cepurīte ar stipri rievainu malu, garš kāts ar necilu gredzenu un tā lejasgalā - zemē dziļi iegrimusi maksts.

Mušmirēm raksturīgo balto plēkšņu - vispārēja plīvura atlieku - uz Elija mušmires cepurītes parasti ir diezgan maz.

Šīs lappuses foto visi ir no atradnes Gaujas Nacionālajā parkā, pie šosejas A2 vecā posma pār Lorupes gravu.

Mušmires

 

Lapiņsēnes