Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Elija mušmire
Amanita eliae
 

Lapiņsēne ar vidēja izmēra cepurīti (tipiskais diametrs 7-9 cm) smilškrāsā vai okerkrāsā, pa kuras virsu izkaisītas baltas plēksnes un kurai ir stipri rievaina mala, un ar salīdzinoši garu kātu (~10 cm un vairāk), ko apjož neliels gredzens un lejasgalā aptver visa dziļa (dažkārt pat 6 cm) maksts. Aug rudens pusē zem ozoliem. Ļoti reti sastopama, iekļauta Aizsargājamo sugu sarakstā. Ēdama, taču šāda statusa dēļ pareizāk būtu neievākt.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējis F.E.Štolls 1930. gadā Moricsalā. Turpat uzieta arī 1969. gadā, bet mūsdienās - 1995.g. Krāslavas novadā un 2014.g. uz Siguldas/Krimuldas novadu robežas (šī atradne regulāri apsekota arī nākamajos gados, taču bez rezultāta). 2016.g. uz sēņu izstādi Dagdas novada Andrupenes pagastā tika atnestas divas sēnes, kuras ar lielu varbūtību bija piederīgas šai sugai, tomēr gluži simtprocentīga pārliecība neradās. 2019.g. uzieta Talsu novadā un Madonas novadā (sk. atradnes).

Elija mušmirei ir smilšu vai okera krāsas cepurīte ar stipri rievainu malu, garš kāts ar necilu gredzenu un tā lejasgalā - zemē dziļi iegrimusi maksts.

Mušmirēm raksturīgo balto plēkšņu - vispārējā plīvura atlieku - uz Elija mušmires cepurītes parasti ir diezgan maz.

Šīs lappuses foto ir no atradnes Gaujas nacionālajā parkā, pie šosejas A2 vecā posma pār Lorupes gravu (blakus jaunam ozoliņam).

Mušmires

 

Lapiņsēnes