Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Baltā krimilde
Samtainā krimilde Lactarius bertillonii Sīvā krimilde
 

Ļoti liela lapiņsēne (diametrs līdz ~25 cm) ar baltu cepurīti, sākotnēji viegli samtainu, bet vēlāk kailu ar gaiši brūnganiem plankumiem. Lapiņas ir diezgan atstatas viena no otras un izkārtotas salīdzinoši neregulāri - dažas izbeidzas vēl pusceļā no kātiņa uz cepurītes malu, bet dažas saplūst kopā; sākumā ir baltas, bet vēlāk top okerdzeltenīgas vai pat sarkanīgas, ar uzkrītošiem brūniem plankumiem. Kātiņš ir salīdzinoši īss un tīri balts. No ievainojumiem bagātīgi izdalās balta piensula, kura žūstot krāsu nemaina. Aug rudens pusē zem bērziem. Sastopama pabieži, tomēr ievērojami retāk nekā sīvā krimilde. Tā kā piensula ir rūgta, bet mīkstums ir sīvs, kļūst ēdama tikai pēc ilgstošas novārīšanas, plus mērcēšanas aukstā ūdenī.

 

Mūslaikos, pamatojoties, cita starpā, uz pētījumiem molekulārā līmenī, no agrāk par balto krimildi uzskatītās sēņu sugas izdalīta vēl cita - samtainā krimilde, kurai cepurītes virsa ir samtaināka, lapiņu izkārtojums - regulārāks, bet piensula nav rūgta (taču mīkstums tāpat ir sīvs). Pēc mūsu vērojumiem, tā ir Latvijā sastopama daudz retāk nekā baltā krimilde.

Baltās krimildes cepurīte diezgan ilgi ir patiešām balta. Tikai vēlāk uz tās sāk parādīties gaiši brūngani plankumi (zemāk).

Baltajai krimildei, atšķirībā no citām līdzīgas krāsas krimildēm (ja neskaita samtaino krimildi), cepurīte ir nedaudz samtaina.

Baltajai krimildei, atšķirībā no citām līdzīgas krāsas krimildēm (ja neskaita samtaino), lapiņas ir izvietotas samērā retināti.

Baltajai krimildei, atšķīrība no itin visām citām, lapiņas ir izkārtotas salīdzinoši neregulāri 
— dažas izbeidzas jau pusceļā no kātiņa uz cepurītes malu, citas kaut kur saplūst kopā.
Baltās krimildes apakšpusi, resp., lapiņu kopumu jau samērā agri izraibina brūni plankumi.

Samtainā krimilde

Krimildes

Sīvā krimilde
 

Lapiņsēnes