Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Zaļlapiņu dižsardzene
  Chlorophyllum molybdites  
 
 Latvijā sagaidāma indīga suga 
 

Liela vai ļoti liela lapiņsēne (diametrs 8-25 cm, paretam līdz 30 cm) ar visumā pusapaļu, tikai virsotnē pieplacinātu cepurīti gandrīz baltā pamatkrāsā, tačcu lielām brunganām zvīņām izraibinātu, īpaši centrā; ar brīvām (t.i., kātiņam nepievienotām) lapiņām, sākumā baltām, bet vēlāk tumsnējošām un izbirstošo sporu arvien zaļganāk iekrāsotām; ar garu (5-25 cm, paretam pat 30 cm) un gredzena apjoztu kātiņu bez kāda raksturīga virsas zīmējuma, tikai reizēm pie pamatnes sarkanbrūnu vai bāli sarkanvioletu, iebojājumos pat bezmaz oranžu; ar baltu un sākumā pasīkstu, vēlāk padevīgu mīkstumu, kurš ir nopietni (lai arī ne nāvējoši) indīgs: izrasa vēdergraizes, stipru vemšanu u.c. Suga ir visai izplatīta Ziemeļamerikā (kur ir visbiežākais ar sēnēm saistīto saindēšanos cēlonis), mēdz tur augt lielās grupās, reizēm pat raganu apļos. Mūsu gadsimtā ir konstatēta arī divās valstīs Atlantijas okeāna šajā pusē - Skotijā un Kiprā, kur acīmredzot ir ievazāta ar kravām no Ziemeļamerikas. Tādējādi ir vairs tikai laika jautājums, kad tā nonāks arī Latvijā.

Tādēļ arī pie mums, ievācot dižsardzenes, jāsāk ievērot lielāka piesardzība nekā līdz šim. Diemžēl zaļlapiņu dižsardzene ir visai līdzīga mūsu ierastajām edamajām dižsardzenēm, īpaši kamēr ir jauna - ar baltām, vēl nenozaļojušām lapiņām; mazliet citādais zvīņu izkārtojums uz cepurītes (tipiski lielākas un vairāk uz centru) un zīmējuma neesamība uz kātiņa nav krasi izteiktas pazīmes, tā ka vienas pašas neļauj puslīdz droši noteikt piederību šai sugai. Aizdomu gadījumā būtu jāpapēta sēņu grupas vecākais eksemplārs (gana pamatoti pieņemot, ka grupā nebūs divu sugu sajaukuma) vai pat vairāki.

 
Samazināti fragmenti no tādiem Tīmeklī publicētiem foto, kuriem nav norādīta © aizsardzība

Zaļlapiņu dižsardzenes galvenā pazīme ir netīri zaļganās lapiņas cepurītes apakšā
(diemžēl tikai jau nobriedušām sēnēm, kurām sākušas izbirt zaļi krāsotās sporas).

Ja esat sastapuši zaļlapiņu dižsardzenei aizdomīgi līdzīgu sēni, lūdzu nekavējoties sazinieties ar Nacionālo dabas muzeju vai ar Mikologu biedribu Ekspertu apstiprināta ziņa par jaunas indīgas sugas ienākšanu Latvijā būtu svarīga ne vien mikologiem, bet arī Latvijas sēņotāju saimei kopumā!

 

Dižsardzenes

 
 
 

Lapiņsēnes