Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Nobiru vērdiņsēne (meža vērdiņsēne)*
Kopaugošā vērdiņsēne Collybia dryophila / Gymnopus dryophilus Plankumainā vērdiņsēne
 

Maza (diametrs 3-6 cm) lapiņsēne ar sākumā zvanveida, vēlāk plakanu cepurīti, kura mitra ir kastaņbrūna vai dzeltenbrūna, bet sausa izbalē; ar bālganām vai dzeltenīgām lapiņām, kuras ir cieši viena pie otras; ar gludu sīkstu kātiņu brūnganos toņos, lejasgalā balti tūbainu. Aug uz nobirām gan lapkoku, gan skujkoku mežos (visbiežāk zem ozoliem) jau no vēla pavasara līdz pat rudenim. Ļoti bieži sastopama. Ēdama (bet mazvērtīga).

Nobiru vērdiņsēnes cepurīte mitra ir dzeltenbrūna vai kastaņbrūna, bet sausa izbalē; nevienmērīgas žūšanas gaitā ir plankumaina.
Šī mazā sēne aug gan lapkoku, gan skujkoku mežos, tipiski grupās, nereti pat krietni ciešās (taču reizēm gadās arī pa vienpatai).

Pa kreisi: cepurītes mala nobiru vērdiņsēnei uz vecumu mēdz kļūt visādi izlocīta. Pa labi: nobiru vērdiņsēnes lapiņas ir bālganas
vai dzeltenīgas (šeit apgaismojuma dēļ škiet košākas nekā īstenībā) un cieši viena pie otras. Kātiņš ir cepurītes krāsā un gluds.

* Ļoti ilgus gadus dēvēta par nobiru vērdiņsēni, taču Nacionalā dabas muzeja Latvijas bazīdijsēņu sarakstā (versija 2020-12-01),
  un «Lielajā Latvijas sēņu grāmatā» (izdota 2020.g.) figurē kā meža vērdiņsēne. Pārdēvēšanas iemeslus neesam noskaidrojuši.

Augstāk redzamās ilustrācijas bija pārpratuma pēc ilgāku laiku 
nomainītas ar stipri vecu vai netipisku eksemplāru melnbaltiem 
attēliem. Tagad esam atjaunojuši sākotnējās krāsu ilustrācijas.

Kopaugošā vērdiņsēne

Vērdiņsēnes

Plankumainā vērdiņsēne
 
 

Lapiņsēnes