Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Smiltenes
 

Smiltenes ir vidēja lieluma lapiņsēnes no pūkaiņu ģints, kurām raksturīgas samērā gaišas cepurītes zaļgandzeltenos, dzeltenbrūnos u.tml. toņos, dzeltenas lapiņas un tādas pašas krāsas kātiņi. Aug smilšainās augsnēs. Dažas ir ļoti bieži, citas reti sastopamas. Vienas ir ēdamas, citas ne.

 

Klikšķinot uz galerijas attēla vai sugas nosaukuma, var nokļūt pie sugas ilustrēta apraksta kādā no mūsu vietnēm - fungi.lv vai senes.lv. Pievērsiet uzmanību, ka vietnes fungi.lv sugu aprakstos līdzās galvenajai lappusei ir vēl papildlappuses ar fotoattēliem un skaidrojumiem!
Parastā smiltene
Tricholoma equestre
Ar matētu cepurīti. Ļoti izplatīta, g/k piejūras kāpās.
Spīdīgā smiltene
Tricholoma flavovirens
Ar spīdīgu cepurīti. Smilšainos silos nostāk no jūras.
Lapukoku smiltene
Tricholoma frondosae
Atšķīrībā no citām smiltenēm, aug zem apsēm. Reta.
Pamatojoties uz 21. gs. pētījumiem molekulārā līmenī, tagad parasti tiek uzskatītas par vienu un to pašu sugu. Atdalīta no T.equestre kā patstāvīga suga tikai 21. gs.
 

Piezīme par ēdamību. Francijā un Polijā ir reģistrēti daži nopietnas saindēšanās gadījumi, kurus piedēvē liela daudzuma smilteņu apēšanai īsā laika sprīdī (divas reizes dienā vairākas dienas no vietas vai tml.), iespējams, mijiedarbībā ar specifisku medikamentu lietošanu (simvastatīns, līdzīgs pie mums izplatītajam aterovastatīnam). Lai gan minētie gadījumi ir ļoti mazskaitlīgi, bet smilteņu ēšanas saistība ar saindēšanos joprojām nav neapgāžami pierādīta, iesakām ievērot mērenību šo sēņu patēriņā.

 

Rūgtā smiltene
Tricholoma aestuans
Īpaši gaišos toņos, ar garu izlocītu kātiņu. Reta. Rūgta.

 Citas smilteņu sugas Latvijā nav konstatētas.

Lapiņsēnes