Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Sāmsalas (dzeltenā) vistene*
  Tricholomopsis osiliensis / Tricholomopsis sulfureoides  
 

Neliela lapiņsēne (caurmērs 3½-9 cm) ar cepurīti brūngani dzeltenā krāsā, smalku radiālu šķiedrojumu un, atšķirībā no citām vistenēm, bez zvīņām. Lapiņas ir dzeltenas, diezgan ciešas. Kātiņš cepurītes krāsā, mēreni garš (līdz 4-8 cm), nereti saliekts. Aug rudens pusē skujkoku un jauktos mežos. Domājams, ir Ziemeļamerikas suga; Eiropā pirmoreiz konstatēta 2008.g. Igaunijā. Latvijā uzieta 3 vietās (līdz 2021.g.), resp., ir ļoti reti sastopama. Par ēdamību drošu ziņu nav.

 

Noturēdams par zinātnei jaunu sugu, pirmo reizi Eiropā konstatējis somu mikologs Jukka Vauras 2008. gadā Igaunijā, Sāmsalā (publikācija 2009. gadā). Vēlāk pamanīta arī citā Igaunijas salā, kā arī vēl trijās Eiropas valstīs: Slovākijā, Latvijā un divos Krievijas Federācijas reģionos (Udmurtijas republikā un, ne tik droši, arī Maskavas apgabalā). Saskaņā ar vēlākiem pētījumiem molekulārā līmenī, ir identiska visteņu sugai Tricholomopsis sulfureoides, kura bieži sastopama Austrumkanādā. Latvijā pirmo reizi atraduši Mikologu biedrības ekspedīcijas dalībnieki 2013. gadā Amatas novada Drabešu pagastā (pie Amatas labā krasta); atradumu piederību šai sugai vēlāk noteikusi Inita Dāniele. Tajā pat novadā, tikai Amatas pagastā (pie Zāģeriem) 2019. gadā uzgājis Atis Mārtiņsons, bet 2021. gadā Strenču novadā (pie Gaujas blakus Pukšu purvam) - Astra Kalve.

Sāmsalas vistenes cepurīte ir brūngani dzeltena, ar smalku radiālu šķiedrojumu un, pats zīmīgākais, bez zvīņām. Kātiņš un lapiņas ir līdzīgās krāsās.
Šajā attēlā ir redzami augšanas vietā visi trīs sugas eksemplāri, kas tika uzieti Latvijas pirmajā atradnē.

* Dabas muzeja sastādītajā Latvijas bazīdijsēņu sarakstā un «Lielajā Latvijas sēņu grāmatā» figurē kā dzeltenā vistene.
 Mēs pagaidām paliekam pie pašu agrāk ieviestā latviskā nosaukuma, kurš atbilst latīniskajam (osiliensis = Sāmsalas).

Vistenes

 
 
 

Lapiņsēnes