Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Gļotainā dāldersēne
  Oudemansiella mucida (syn. Mucidula mucida)  
 

Maza vai neliela (diametrs 2-8 cm) briedumā viscaur balta (pirms tam blāvi pelēcīga) lapiņsēne, kuras plāno cepurīti klāj gļotaina puscaurspīdīga plēvīte, lapiņas ir stipri atstatu viena no otras, bet slaido kātiņu apjož uzkrītošs plēvesveida gredzens. Aug rudens pusē uz nedzīvas dižskābaržu (paretam ozolu) koksnes - kritušiem stumbriem un zariem, reizēm uz dzīvu koku atmirušiem zariem, gandrīz vienmēr grupās. Ļoti reti sastopama: zināma vienā vietā Kurzemē (kur gan novērota lielā skaitā). Pēc gļotainās plēvītes notīrīšanas ir ēdama, taču kā retumu pareizāk atstāt augam.

 

Pirmo reizi Latvijā pamanījuši vairāki Mikologu biedrības rīkotās nometnes dalībnieki 2021. gada 28. augustā Priekules novadā pie Kalētiem, mežparkā "Priediens", kur tā izrādījusies sastopama paprāvā parka daļā (vismaz pāris ha) un krietnā skaitā. Piederību sugai turpat uz vietas noteikusi Nacionālā dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele.

Gļotainā dāldersēne ir viscaur balta un mitrā laikā - ļoti gļotaina. Tā aug uz nedzīvas dižskābaržu koksnes - parasti uz kritušiem stumbriem un zariem,

 
Gļotainās dāldersēnes visai plānā cepurīte ir
puscaurspīdīga, un malā tai cauri var redzēt
lapiņas, bet vidus mēdz būt viegli brūngans.
Gļotainās dāldersēnes kātiņš ir slaids, uzkrītoša plēvesveidīga gredzena apjozts, virs kura ir rievains
(šeit rievojums nav saskatāmas lokāla pārgaismojuma dēļ) un tīri balts, bet zem tā - mazliet zvīņots
un pelēcīgs (šeit šķiet brūngans, jo ir substrāta nosmērēts). Lapiņas ir stipri atstatu viena no otras.
 

Jaunai gļotainajai dāldersēnei cepurīte ir gandrīz lodveidīga (sk. arī attēlu augšā). Ar laiku tā pamazām atplešas, taču nekad nekļūst pilnīgi plakana.

Gļotainā dāldersēne tikpat kā vienmēr aug ciešās grupās, kuras izstiepušās gar kritušo stumbru vai zaru, reizēm arī nelielos ceros (sk. attēlu augšā).

Gļotaino dāldersēņu grupa var ietvert pat vairākus desmitus augļķermeņu.

 Šīs lappuses foto ir no atradnes Priekules novadā pie Kalētiem, mežparkā "Priediens".

 

Dažādas retākas lapiņsēnes

 
 
 

Lapiņsēnes