Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Trīskrāsu baltmietene
Leucopaxillus compactus (syn. Leucopaxillus tricolor)
 

Liela lapiņsēne (caurmērs līdz 15 cm, paretam - pat 20 cm) ar cepurīti okerdzeltenā krāsā, sākumā ietonētu nedaudz zaļganīgi, vēlāk - sarkanbrūni. Kātiņš balts un salīdzinoši īss (līdz 10 cm), ar izteiktu bumbuļveida paresninājumu pamatnē (diametrs tur līdz 6 cm). Lapiņas ar robainām šķautnēm, dzeltenīgos toņos un cieši sablīvētas. Mīkstums biezs un stingrs, bālgans, griezumā krāsu nemaina; ir ar skābenu smaržu. Aug rudens pusē jauktos mežos. Skaitās ļoti reti sastopama, tādēļ ir iekļauta gan Aizsargājamo sugu sarakstā, gan Eiropas 33 apdraudētāko sēņu sugu saraksta projektā.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējusi Inita Dāniele (Avota) 1993. gadā Daugavpils novada Demenes pagastā, Riču ezera Binderu pussalā. Vēlāk uzieta vēl citur pie tā paša ezera, kā arī nedaudz vietās citās valsts daļās. Arī mūsu gadsimtā zināmo atradņu skaits audzis lēni, lai arī atseviškos gados atklāta ne viena vien. Visraženākais bijis 2016. gads, kad uzieta pat 4 jaunās vietās: pie Ķemeru tīreļa (ziņojums dabasdati.lv), pie Olaines (ziņa uz senes.lv), Siguldā (senes.lv pašu atradums), kaut kur Zemgalē (Dabas muzejs).

Trīskrāsu baltmietenei ir pastrups kāts ar bumbuļveida paresninājumu pamatnē un cieši sablīvētas lapiņas. Taču trīskrāsainumu šai sēnei saskatīt grūti!

Kad trīskrāsu baltmietene ir uz vecumu pilnībā atpletusies, cepurītes diametrs mēdz stipri pārsniegt kātiņa garumu.

Paretam cepurītes diametrs trīskrāsu baltmietenei var sniegties līdz pat ~20 cm. (Šis ir tas pats eksemplārs, kas attēlā augstāk redzams sānskatā.)

 

Trīskrāsu baltmietenei lapiņas ir visnotaļ cieši viena pie otras (pa kreisi),
turklāt ar izrobotām šķautnēm (pa labi). Lapiņu krāsa dabā ir dzeltena,
sākumā ar zaļganīgu, vēlāk ar okera nokrāsu (un sārtiem plankumiem).

 

Trīskrāsu baltmietenes kātiņš ir bālgans (vēlāk ar okerkrāsas plankumiem).

Šajā lappusē atainotie eksemplāri ir no atradnēm Siguldā pie Gaujas tilta un Olaines novadā pie Stūnīšu ezera.
Siguldā uzietie eksemplāri uzņemti augšanas vietā, kur zem biezās lapotnes apgaismojums bija stipri zaļgans.

Par Olaines novadā atrasto eksemplāru foto pateicamies Mārītei Stūrmanei! To pēcapstrāde ir veikta senes.lv.

 

Dažādas retākas lapiņsēnes

 
 
 

Lapiņsēnes