Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Sīpolkāta kroksardzene
Leucocoprinus cepistipes
 

Lapiņsēne lielākoties baltā krāsā ar cepurīti vidēji 5 cm diametrā un ar pagaru kātiņu, kuram apakšgalā ir sīpolveidīgs paresninājums, bet augšdaļā - izzūdošs gredzens. Latvijā suga ir ievazāta un novērota tikai vienu reizi. Tā ir izplatīta Ziemeļamerikā, kur mēdz augt ar organiskām vielām bagātās augsnēs (t.sk. dārzos), zāģu skaidu klājienos vai tamlīdzīgā cilvēka pārveidotā vidē, bet pavisam reti - mežos. Ziemeļamerikā tā, savukārt, varētu būt ievazāta no Dienvidamerikas tropu reģioniem. Par ēdamību drošu ziņu nav. Dažos avotos tā tiek uzskatīta par neēdamu, citos - pat par indīgu.

 

Pirmo un vienīgo reizi gan Latvijā, gan Baltijā šādas sēnes atrada Guna Bagrade un Inita Dāniele (viņa arī noteica to sugu) 2010. gadā Rīgas centrā, Kr.Barona ielas labajā malā, zālājā starp brauktuvi un ietvi pie pilsētas kanāla. Dažos nākamajos gados augļķermeņu nebija. Vēlāk augtene izpostīta.

Sīpolkāta kroksardzenes Rīgā, Kr.Barona ielā iepretim tējnīcai "Apsara".

Tā pati sīpolkāta kroksardzeņu grupa, kas redzama augšējā attēlā, tikai uzņemta no Kr.Barona ielas brauktuves puses.

Trīs sīpolkāta kroksardzenes, kas auga turpat, taču nedaudz nostāk no lielākās, divos augšējos attēlos parādītās grupas.

Pilnībā izpletušās sīpolkata kroksardzenes apakšpuse un jauna, vēl neatpletusies sīpolkāta kroksardzene.

 

Dažādas retākas lapiņsēnes

 
 
 

Lapiņsēnes