Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Saldūksne
  Lactarius resimus  
 

Liela lapiņsēne (diametrs līdz ~20 cm) ar cepurītes virsu tīri baltā krāsā, taču ar koncentriskām mazliet tumšākām joslām un tumšiem plankumiem ievainojumu vietās, kā arī ieritinātu, izteikti pinkainu malu. Kātiņš salīdzinoši īss un dobs, balts ar sekliem dzelteniem iedobumiņiem, kuri tam piešķir lāsumainu izskatu. Lapiņas ir cieši sablīvētas, krēmkrāsas ar sarkanīgu ietonējumu. Aug rudens pusē zem bērziem, pabieži. Ievainojumu vietās izdala baltu piensulu, kura drīz vien kļūst zaļgani dzeltena. Piensula ir sīva, tādēļ saldūksne kļūst ēdama tikai pēc ilgstošas novārīšanas, plus mērcēšanas aukstā ūdenī.

Saldūksnei uz cepurītes ir koncentriskas joslas, ko veido tumšāki plankumiņi un uz cepurītes esošo matiņu pinkas (šim eksemplāram - īpaši daudz).

Koncentriskās joslas uz cepurītes ir arī bālākajiem eksemplāriem (abos attēlos - viens un tas pats). Cepurītes mala ir izteikti pinkaina. Kātiņs ir dobs.

Lapiņas ir cieši sablīvētas. Piensula, kas bagātīgi izdalās no ievainojuma vai griezuma, sākumā ir balta, taču strauji kļūst zaļgandzeltena.

"Pinkainās"

 
 
 

Lapiņsēnes