Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Krokainā jodausene
  Ionomidotis irregularis  
 

Sākumā aptuveni kausveidīga, vēlāk arvien neregulārākas formas askusēne ar gludu melnu virspusi un matētu brūngani melnu apakšpusi; ar vair. kausiņiem kopīgu rudimentāru kātiņu. Aug rudens pusē īpaši mitrās vietās uz vecām, bez mizas palikušām lapukoku kritalām. Visā Eiropā ļoti reta, konstatēta tikai nedaudzās valstīs, taču Latvijā īsā laikā uzieta jau pusotrā desmitā vietu (iesp., pateicoties ļoti slapjajam 2017. gada rudenim).

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējusi Julita Kluša 2013. gadā Skrīveru novada dienvidrietumu stūrī. 2017. gadā atrasta divās vietās Vidzemē (Siguldas pilsētā un Alojas novadā pie Puikules) un ducī vietu (dažās gan savstarpēji ļoti tuvās) Latgales austrumdaļā (Baltinavas un Kārsavas novados). 2018. gadā līdz augusta pirmajām dienām pamanīta arī Ciblas novadā un Ērgļu novadā [informācija lielākoties no ziņojumiem vietnē dabasdati.lv].

Šai sēnei, kad vairs nav jauna, ir visai neregulāra forma. Virspuse ir gluda un melna, apakšpuse (nereti uzlocīta augšup) - matēta un brūngani melna.

Krokainā jodausene aug tikai īpaši mitrās vietās uz vecām, bez mizas palikušām lapukoku kritalām.

Šīs lappuses foto ir no atradnes Siguldas pilsētas teritorijā, gravā zem pilsētas kapiem, par kuru vietnē dabasdati.lv bija ziņojis Ivars Leimanis.

 

Citādās