Vietnes sadaļas

Citādās 

Krokainā jodausene
  Ionomidotis irregularis  
 

Sākumā aptuveni kausveidīga, vēlāk arvien neregulārākas formas askusēne ar gludu melnu virspusi un matētu brūngani melnu apakšpusi; ar vair. kausiņiem kopīgu rudimentāru kātiņu. Aug rudens pusē īpaši mitrās vietās uz vecām, bez mizas palikušām lapukoku kritalām. Visā Eiropā ļoti reta, konstatēta tikai nedaudzās valstīs, taču Latvijā ir desmit sezonās uzieta gandrīz simts vietās (tomēr pārsvarā tikai Austrumlatgalē un Vidzemē).

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējusi Julita Kluša 2013. gadā Skrīveru novada dienvidrietumu stūrī. Līdz 2022. gadam, spriežot pēc ziņojumiem vietnē dabasdati.lv, ir uzieta 95 vietās, kuras ļoti izteikti koncentrējas divos reģionos (admin. dalījums turpmāk pēc 2021. gada reformas): Austrumlatgalē (Balvu un Ludzas novados) un Rietumvidzemē (Siguldas un Cēsu novados). Taču ir nopietnas aizdomas, ka šāda atradņu koncentrēšanās patiesībā ataino pirmām kārtām aktīvu novērotāju darbošanos šajos reģionos.

Krokainās jodausenes aug tikai īpaši mitrās vietās uz vecām, bez mizas palikušām lapkoku kritalām un praktiski vienmēr - čemuros un ciešās grupās.

Šīm sēnēm, kad vairs nav jaunas, ir ļoti neregulāra forma. Virspuse ir gluda un melna, apakšpuse (nereti uzlocīta augšup) - matēta un brūngani melna.

Šīs lappuses foto ir no atradnes Siguldas pilsētas robežās,
gravā zem pilsētas kapiem, par kuru vietnē dabasdati.lv 
bija ziņojis Ivars Leimanis; tie uzņemti divu sezonu gaitā.

 

Citādās