Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Krokainā jodausene
  Ionomidotis irregularis  
 

Sākumā aptuveni kausveidīga, vēlāk arvien neregulārākas formas askusēne ar gludu melnu virspusi un matētu brūngani melnu apakšpusi; ar vair. kausiņiem kopīgu rudimentāru kātiņu. Aug rudens pusē īpaši mitrās vietās uz vecām, bez mizas palikušām lapukoku kritalām. Visā Eiropā ļoti reta, konstatēta tikai nedaudzās valstīs, taču Latvijā septiņās sezonās uzieta jau aptuveni 45 vietās (tomēr gandrīz tikai Austrumlatgalē un Vidzemē).

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējusi Julita Kluša 2013. gadā Skrīveru novada dienvidrietumu stūrī. Līdz 2019. gadam uzieta aptuveni trijos desmitos vietu Latgales austrumdaļā (Baltinavas, Ciblas, Kārsavas novados) un apmēram ducī vietu Vidzemē (visvairāk Siguldas pilsētā). Ārpus šiem reģioniem zināma tikai viena atradne (Engures novadā). [Pēc ziņojumiem vietnē dabasdati.lv.] Taču šķiet ļoti varbūtīgi, ka šāda atradņu koncentrācija atsevišķos reģionos patiesībā ataino tikai aktīvu novērotāju darbošanos tajos.

Šai sēnei, kad vairs nav jauna, ir visai neregulāra forma. Virspuse ir gluda un melna, apakšpuse (nereti uzlocīta augšup) - matēta un brūngani melna.

Krokainā jodausene aug tikai īpaši mitrās vietās uz vecām, bez mizas palikušām lapukoku kritalām.

Šīs lappuses foto ir no atradnes Siguldas pilsētas teritorijā, gravā zem pilsētas kapiem, par kuru vietnē dabasdati.lv bija ziņojis Ivars Leimanis.

 

Citādās