Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Vaska stiklene
Gaileņu stiklene Hygrocybe ceracea Zaļā stiklene
 

Sīka lapiņsēne (cepurītes diametrs 1½-3 cm, kātiņa garums 2-4 cm) ar nedaudz vaskveidīgu cepurīti - lipīgu vai pat mazliet gļotainu, sākumā dzeltenīgi oranžu vai oranždzeltenu, bet vēlāk tīri dzeltenu (turklāt mitrumā - malā caurspīdīgu); ar gaiši dzeltenām lapiņām; ar kātiņu aptuveni cepurītes krāsā; ar dzeltenu mīkstumu bez izteiktas smaržas un garšas. Aug rudens pusē mežos un zālainās vietās. Reti sastopama. Neēdama.

 

Puslīdz jaunai vaska stiklenei cepurīte ir dzeltenīgi oranža vai oranždzeltena (pa kreisi), bet vēlāk tā kļūst tīri dzeltena (pa labi). Kātiņš ir līdzīgā krāsā.

Vaska stiklenes lapiņas ir gaiši dzeltenas, paplatas un var būt gan nedaudz gar kātiņu nolaidenas (pa kreisi), gan samērā taisni pieaugušas (pa labi).

Jau diezgan agri vaska stiklenes cepurīte kļūst plakana un vēlāk pat ieliekta. Šīs stiklenes mēdz augt ciešās grupās - tā, ka cepurītes daļēji pārklājas.

No grupiņām un atsevišķiem vaska stiklenes augļķemeņiem mēdz arī izveidoties diezgan daudzskaitlīgi bari. Tomēr visā visumā suga ir reti sastopama.

Šīs lappuses foto visi ir no bagātīgu atradņu kopuma lapkoku mežā pie Dunalkas.

Gaileņu stiklene

Stiklenes

Zaļā stiklene
 
 

Lapiņsēnes