Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Violetais cūkausis
Gomphus clavatus
 

Pēc ārējā apveida kopumā kausveidīga (dažkārt piltuvveidīga vai ausveidīga), lielākoties 4-12 cm augsta sēne ar bālgani violetu (retāk - bālgani asinssarkanu) sānu virsmu, kuru klāj vertikāls dzīslojums, un tādas pašas krāsas vai, īpaši vecumā, gaiši pelēkzaļganu augšējo virsmu. Kopumā ļoti reta, iekļauta Aizsargājamo sugu sarakstā, taču dažkārt izaug milzu baros.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējis F.E. Štolls 1937. gadā Siguldas novada Allažu pagastā pie Plānupes. Vēlāk uzieta arī citviet. Pastāvīgi novērotā atradnē Inčukalna novada ziemeļaustrumos vienā sezonā niecīgā platībā nereti izaug vairāk nekā 100 eksemplāru, bet 2016. gadā tur bija novērojami pat daudzi simti eksemplāru. Tomēr kopumā šī suga ir un paliek ļoti reta.

Violetais cūkausis pēc vispārējā apveida mazliet atgādina parasto gaileni, tāpēc ilgi tika uzskatīts par tai radniecīgu sēni.

Neliela ārēja līdzība ar gaileni violetajam cūkausim ir arī skatā no augšas. Tomēr patiesībā sugas pieder dažādām dzimtām.

Visi šeit redzamie violetie cūkauši ir no vienas atradnes. Citviet tie mēdz būt arī nedaudz košākā bālgani violetā vai bālgani asinssarkanā (retāk) krāsā.

Lai gan kopumā violetais cūkausis patiešām ir ļoti rets, dažkārt tas izaug milzu baros. Šeit redzama
neliela daļa no tiem simtiem augļķermeņu, kuri veidoja divus raganu apļiem līdzīgus blīvus puslokus.

Šīs lappuses foto visi ir no atradnes Gaujas Nacionālajā parkā, Inčukalna novada ziemeļaustrumos.

Citādās