Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Vēl nenodēvēta sārtlapīte
  Entoloma alnetorum (syn. Entoloma tjallingiorum var. alnetorum) Aprīļa sārtlapīte
 

Neliela (diametrs 2-5½ cm) lapiņsēne ar samtainu dzeltenīgu cepurīti un pagaru plūksnaini šķiedrainu kātiņu, kurš lejasgalā ir līdzīgā krāsā, bet uz augšgalu kļūst tumši violets. Lapiņas sākumā ir dzeltenīgas, vien vecumā mazliet sārtojas. Aug, atšķirībā no lielā vairākuma sārtlapīšu, nevis uz zemes, bet uz trūdošas koksnes (alkšņu un, iesp., vēl kādu lapkoku). Ārkārtīgi reti sastopama: atrasta vienā vietā. Par ēdamību drošu ziņu nav.

 

Kā zinātnei jauna suga atklāta 1998. gadā. Līdz šim konstatēta ļoti nedaudzās valstīs; tādējādi pat nefigurē visai fundamentāli izstrādātajā Ziemeļvalstu sēņu noteicējā (lai gan ir atrasta Igaunijā). Pirmo reizi Latvijā ievērojusi Inita Dāniele 2021. gadā Valkas novadā; pēc sastapšanas turpat arī nākamajā gadā piederību sugai provizoriski noteikusi Astra Kalve, apstiprinājusi pirmatradēja. Tikmēr nesenā pētījumā atzīta vairs ne par patstāvīgu sugu, bet tikai par vienu no trim Entoloma tjallingiorum varietātēm.

Šīs sugas sārtlapītei cepurīte ir samtaina un dzeltenīga, kātiņš lejasgalā ir līdzīgā krāsā, bet uz augšgalu kļūst tumši violets.
 Lapiņas sākumā ir dzeltenīgas, vien vecumā mazliet sārtojas.

Sārtlapīte Entoloma alnetorum vēl jauna (pa kreisi) un atpletusies.

Šīs lappuses foto ir no vienīgās pašlaik zināmās atradnes - Valkas novadā.

 

Sārtlapītes

Aprīļa sārtlapīte
 
 

Lapiņsēnes