Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Cepurīšu milnene
Čūskmēlīšu milnene Cordyceps capitata  
 

Cepurīšu milnene ir askusēne ar pagaru (līdz 10 cm), salīdzinoši tievu kātiņu pelēcīgi dzeltenā krāsā un ar tikai nedaudz lielāka diametra cepurīti sarkanbrūnos vai pelēkos toņos. Aug uz pazemes sēnēm - briežtrifelēm (izplatītākā no tām - skarbā briežtrifele). Iespējams, ļoti reta. Neēdama.

  

Pirmo reizi Latvijā 2016. gadā konstatējusi Julita Kluša pēc Ata Kluša atraduma Talsu novadā. Vēlāk pamanīta vēl četrās vietās (sk. atradnes).

Cepurīšu milnenei patiešām ir izteikta cepurīte, krasi atšķirīga no kātiņa. Sēnes augstums var sasniegt līdz ~10 cm, bet diametrs ~1 cm (gadās reti).

Vairākkārtīgā palielinājumā uz cepurītes (kura jaunai sēnei ir sarkanbrūnos toņos) var skaidri redzēt daudzas sīkas pumpiņas - sporu izplūdes atveres.

Stiprākā palielinājumā uz cepurītes (kura vecumā top aizvien pelēkāka) sporu izplūdes atveres redzamas ļoti skaidri. Baltie plankumi ir sporu pulveris.

Griezumā pietiekami stiprā palielinājumā pie cepurītes virsmas ir skaidri redzami arī iegarenie, radiāli orientētie peritēciji, kuros veidojas sēnes sporas.

Šīs lappuses foto ir redzami eksemplāri, kas ievākti Rīgas apkārtnē pie Zaķumuižas un Gaujas Nacionālajā parkā pie Egļupes (un jau vairākas stundas glabāti).

Milnenes

 
 
Čūskmēlīšu milnene

Citādās