Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Galvainā milnene (cepurīšu milnene)
Čūskmēlīšu milnene Cordyceps capitata / Tolypocladium capitatum  
 

Galvainā milnene ir askusēne ar pagaru (līdz 10 cm), salīdzinoši tievu kātiņu pelēcīgi dzeltenā krāsā un ar tikai nedaudz lielāka diametra galviņu sarkanbrūnos vai pelēkos toņos. Aug uz pazemes sēnēm - briežtrifelēm (izplatītākā no tām - skarbā briežtrifele). Iespējams, ļoti reta. Neēdama.

  

Pirmo reizi Latvijā 2016. gadā konstatējusi Julita Kluša pēc Ata Kluša atraduma Talsu novada Vandzenes pagastā. Līdz 2020.g. pamanīta vēl piecās vietās (sk. atradnes).

   

Galvainajai milnenei patiešām ir izteikta galviņa, krasi atšķirīga no kātiņa. Sēnes augstums var sasniegt līdz ~10 cm, bet diametrs ~1 cm (gadās reti).

Vairākkārtīgā palielinājumā uz galviņas (kura vēl jaunai sēnei ir sarkanbrūnos toņos) ir saskatāmas daudzas sīkas kārpiņas - sporu izplūdes atveres.

Stiprākā palielinājumā uz galviņas (kura vecumā top aizvien pelēkāka) sporu izplūdes atveres redzamas ļoti skaidri. Baltie plankumi ir sporu pulveris.

Griezumā pietiekami stiprā palielinājumā pie galviņas virsmas ir skaidri redzami arī iegarenie, radiāli orientētie peritēciji, kuros veidojas sēnes sporas.

Šīs lappuses foto ir redzami eksemplāri, kas ievākti Rīgas apkārtnē pie Zaķumuižas un Gaujas nacionālajā parkā pie Egļupes (un vairākas stundas glabāti nedzesētā vietā).

Čūskmēlīšu milnene

Milnenes

 
 

Citādās