Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Zeltlapiņu zeltdobīte
  Chrysomphalina chrysophylla  
 

Neliela vai pat maza lapiņsēne (diametrs 1-5 cm) ar pamatā persikkrāsas, taču gaišbrūnām sīkām šķiedrām vai pieguļošām zvīņām klātu cepurīti, iedobtajā centrā tumšāku; ar zeltaini dzeltenām, vidēji cieši izvietotām, gar kātiņu nedaudz nolaidenām lapiņām; ar gludu kātiņu apm. cepurītes krāsā; ar bāli zeltaini mīkstumu, kurš griezumā krāsu nemaina. Aug rudens pusē uz vecām skujkoku kritalām (mūsu zemē novērota septembrī uz egles kritalas), parasti grupās. Ārkārtīgi reti sastopama: pašlaik (2022) zināma viena vienīga atradne (Moricsalā). Par ēdamību nav informācijas.

 

Pirmoreiz Latvijā pamanījuši daži Mikologu biedrības pasākuma dalībnieki (Ieva Rožlapa u.c.) 2022. gada 24. septembrī Moricsalā. Piederību sugai noteikusi Inita Dāniele.

Zeltlapiņu zeltdobītes cepurīte ir persikkrāsas, taču sīku gaišbrūnu šķiedru vai pieguļošu zvīņu klāta (šādā kopskata foto nav redzamas).
Centrā ir mēreni dziļa iedobe nedaudz tumšākā krāsā nekā pārējā cepurīte.

Zeltlapiņu zeltdobīte aug rudens pusē uz vecām skuju koku kritalām (šeit - uz apsūnojušas egles), turklāt parasti diezgan ciešās grupās.

Zeltlapiņu zeltdobītes lapiņas tiešām ir zeltaini dzeltenas! Tās ir vidēji cieši viena pie otras un ar trim atšķirīga garuma starplapiņu kārtām.
Lapiņas ir nedaudz nolaidenas gar sēnes kātiņu, kurš ir apmēram tādā pat krāsā kā cepurīte un gluds (t.i., bez rievojuma, zvīņām u.tml.).

Šīs lappuses foto ir no sugas vienīgās pašlaik (2022) zināmās atradnes - Moricsalas dabas rezervātā.

 

Dažādas retākas lapiņsēnes

 
 
 

Lapiņsēnes