Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Visas bekas

Resnkāta beka
Boletus calopus / Caloboletus calopus
 

Prāvu izmēru beka (cepurītes diametrs līdz ~15 cm) ar samtainu dzelteni pelēcīgu cepurītes virspusi un salīdzinoši resnu (tomēr bez paresninājuma lejasgalā) kātiņu, kurš pašā augšā ir spilgti dzeltens, bet zemāk - koši sarkans un kuru klāj smalks tīklojums. Stobriņu atveres ir dzeltenas un iespiedumu vietās zilē. Mīkstums ir gaiši dzeltens, ievainojumu vietās nedaudz zilē. Aug lapkoku mežos skābās un smilšainās augsnēs. Ļoti reti sastopama. Neēdama, jo ir un paliek rūgta pat pēc ilgas vārīšanas.

 

Resnkāta beka pieminēta kā Latvijā sastopama jau 20.gs. otrās puses literatūrā, taču nenorādot konkrētu atradumu. Gadsimta nogalē dažus eks. Burtnieku muižas parkā pamanīja Zanda & Edgars Mūkini, taču arī šis novērojums netika pienācīgi dokumentēts. 2014.g. un 2015.g. uz sēņu izstādēm Pelču un Stelpes skolās bija atnesti kopumā trīs eks.; sugu visiem noteica Inita Dāniele. 2020.g. vairākus varbūtējus eks. mežā pie Rudbāržiem atrada Inga Ozola; turpat nākamajā gadā uzietajiem eks. sugu uz vietas apstiprināja mikologu ekspedīcijas dalībnieki (t.sk. senes.lv pārstāvis).

 

Ja esat puslīdz pārliecināti, ka esat reiz atraduši šādu beku, lūdzu, sazinieties ar senes.lv (e-pasts).

 

Resnkāta bekas cepurīte ir samtaina, dzelteni pelēcīga vai pelēcīgi dzeltena. Kātiņš ir samērā resns (bet ne tik, kā varētu domāt pēc nosaukuma!), taču bez 
paresninājuma lejasgalā. Pašā augšā kātiņš ir dzeltens, bet zemāk - sarkans; to klāj smalks tīklojums. Stobriņu atveres ir dzeltenas un iespiedumu vietās zilē.

Resnkāta bekas mīkstums, kas vispār ir gaiši dzeltens, griezumā nedaudz zilē.

Šīs lappuses foto ir no bagātīgas atradnes pie Rudbāržiem.
Pateicamies Ingai Ozolai, kura aizveda mūs uz šo atradni! 

Resnkāta bekas no atradnes pie Kuldīgas novada Pelčiem:

  Atainotas Mikologu biedrības vietnē  

Visas bekas