Vietnes sadaļas

Visas bekas

Dobkāta sviestbeka*
  Boletinus cavipes / Suillus cavipes  
 

Neliela (diametrs parasti līdz ~8 cm) beka ar tumšāk vai gaišāk rūsasbrūnu, smalkām šķiedrainām zvīņām noklātu cepurīti, kura pat slapjumā nav gluma; ar uzkrītoši stūrainām blāvi dzeltenas krāsas (t.sk. piespiedumos) stobriņu atverēm, kuru slānis ir gar kātiņu nolaidens un sākumā - plīvura aizsegts; ar necila škiedraina gredzena apjoztu dobu (vismaz lejasdaļā) kātiņu, kurš virs gredzena ir bālgans, bet zem tā - apm. cepurītes krāsā; ar baltu vai dzeltenīgu mīkstumu, kurš griezumā krāsu nemaina. Aug rudens pusē, turklāt tikai lapegļu tuvumā. Ārkārtīgi reti sastopama: šobrīd (2022) Latvijā ir zināma viena vienīga atradne (Tukuma novada Sēmes pagastā). Ēdama, taču kā īpašu retumu nebūtu pareizi to ievākt pārtikai.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējusi Inita Dāniele 2022. gada 28. septembrī pēc fotogrāfijas, kuru sociālā tīkla Facebook grupā "Sēņu medniekiem" bija ievietojis Kristaps Linde.

 

 Ja esat kaut cik pārliecināti, ka paši esat atraduši šādu beku, lūdzu sazinieties ar senes.lv (e-pasts).

Dobkāta sviestbekas cepurīti klāj rūsasbrūnas šķiedrainas zvīņas. Slapjas (šeit) tās izskatās mazliet savādāk nekā sausas. Taču nekad nav glumas!

Dobkāta sviestbekas šķiedrainu zvīņu klātajai cepurītei virsa ir rūsasbrūna, vieniem eksamplāriem - nedaudz gaišāka, bet citiem - nedaudz tumšāka.

Vecumā dobkāta sviestbekas cepurīte mazliet notumsnē, tomēr visumā saglabā rūsasbrūno toni. Tās diametrs var saniegt 8 cm, paretam arī vairāk.

Dobkāta sviestbekas poras ir lielas un izceļas ar īpatnēju stūrainu formu. Sākumā tās ir bāli dzeltenas, bet vecumā iegūst vieglu olīvkrāsas tonējumu.

Dobkāta sviestbekas kātiņu apjož necils šķiedrains gredzens - paliekas no poras segušā plīvura. Kātiņa izskats virs un zem gredzena ir krasi atšķirīgs.

Sākumā dobkāta sviestbekas poras pilnībā sedz škiedrains plīvurs, kurš, sēnei augot lielākai, saplīst. Tā atliekas mēdz palikt arī pie cepurītes malas.
Dobkāta sviestbekai, atšķirībā no citām sviestbekām, kātiņš ir nepārprotami dobs, visbiežāk - visā garumā līdz pat cepurītei, retāk - tikai lejasdaļā.

Sugas paši pirmie foto Latvijā
(uzņēmis Kristaps Linde)

   

Skatāmi Facebook grupā
'Sēņu medniekiem'
(jābūt grupas dalībniekam)

* Mūsu piedāvātais sugas nosaukums, ko Latvijas Mikologu biedrības   
sēņu latvisko nosaukumu darba grupa vēl nav oficiāli apstiprinājusi.

 

Visas bekas