Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Celmenes, ziemenes, pacelmenes
 

Celmenes un ziemenes (dažkārt dēvētas attiecīgi par vasaras un ziemas celmenēm), kā arī pacelmenes tipiski ir mazas vai nelielas lapiņsēnes, kuras aug daudzskaitlīgos un blīvos ceros uz mirušas (vai vismaz iebojātas) koksnes. Celmenes un ziemenes ietilpst vienā dzimtā, bet pacelmenes - citā. Aug atšķirīgos gadalaikos (konkrēti sk. sīkattēlu parakstos). Lielākoties ir bieži vai ļoti bieži sastopamas. Visas ir pēc atbilstošas apstrādes ēdamas, taču celmenes dažam var būt grūti sagremojamas. Tā kā ir vairākas vizuāli līdzīgas indīgās sēnes, kuras arī aug ceros uz koksnes siltajos gadalaikos, celmeņu un pacelmeņu ievākšana ēšanai var būt droša tikai sēņotājiem ar labām zināšanām un lielu pieredzi; drošāk ir ar vēso gadalaiku ziemenēm. 

 

Klikšķinot uz galerijas attēla vai sugas nosaukuma, var nokļūt pie sugas ilustrēta apraksta kādā no mūsu vietnēm - fungi.lv vai senes.lv. Pievērsiet uzmanību, ka vietnes fungi.lv sugu aprakstos līdzās galvenajai lappusei ir vēl papildlappuses ar fotoattēliem un skaidrojumiem!
Parastā celmene
Armillaria mellea
Visziplatītākā celmeņu suga Latvijā. Aug rudens pusē.
Bumbuļkāta celmene
Armillaria cepistipes
Ar paresninājumu kātiņa lejasgalā. Aug rudenī. Pareta.
Ziemeļu celmene
Armillaria borealis
Aug rudens pusē. Šī suga Latvijā ir ļoti reti sastopama.
 

Četru celmeņu sugu atspoguļojums fungi.lv tika savulaik noimprovizēts, ilustrāciju komplektu, kurš atainoja parasto celmeni plašā nozīmē (Armillaria mellea sensu lato), sadalot pa četrām sugām, taču nepievienojot papildu ilustrācijas un neizvēršot sugu raksturojumu tekstus. Šo celmenes aprakstošo lappušu pārstrādāšana ir tikko sākta!

 
Dzeltenā celmene
Armillaria lutea
Ar izteikti dzelteniem krāsu toņiem. Aug rudenī. Reta.
Samtainā ziemene
Flammulina velutipes
Aug vēlā rudenī, arī īpaši siltā ziemā un agrā pavasarī.
Baltā ziemene
Flammulina fennae
Ļoti līdzīga samtainajai ziemenei, bet aug agrā rudenī.

Mainīgā pacelmene
Kuehneromyces mutabilis
Aug vasarā – rudenī. Maina krāsu atkarībā no mitruma.

 Latvijā ir paretam sastopamas vēl divas celmeņu sugas un viena pacelmeņu suga:
tumšā celmene (Armillaria ostoyae), sūnu purvos augošā purva celmene (Armillaria ectypa) un
pavasara pacelmene (Kuehneromyces lignicola).


Vēl no mūsu fotoarhīva

Krimuldas apkārtnē aptuveni virs Velnalas vairāki simti parastās celmenes augļķermeņu blīvi noklājuši lielu kritalu visā tas garumā (2013. gadā).

Gaujas senlejā pie Siguldas simtiem samtainās ziemenes augļķermeņu blīvās grupās aizņēmuši prāvu daļu no "uzkārušās" kritalas (2012. gadā).

Lapiņsēnes