Vietnes sadaļas

Visas bekas

Bifeļādas samtbeka
Xerocomus bubalinus / Hortiboletus bubalinus
 

Neliela beka (diametrs tipiski ap 5 cm) ar reizēm puslīdz samtainu, bet citkārt raupju un sasprēgājušu cepurītes virsmiziņu samērā plašā sarkanīgi brūngano toņu diapazonā, puslīdz jaunām bekām - nereti dažādos persikkrāsas toņos. Stobriņi cepurītes apakšpusē ir dzelteni, piespiedumos zilē. Kātiņš ir dzeltenīgs ar smalki šķiedrotu sarkanīgu pārklājumu. Mīkstums ir daudzkrāsains, turklāt vienīgi šai sugai raksturīgā veidā: zem cepurītes virsmiziņas - sārts, pārējā cepurītē, kātiņa augšgalā un vidū - dzeltenīgs un griezumā zilējošs, bet kātiņa pamatnē - dzeltenbrūns un nezilējošs. Aug visu vasaru un ne īpaši vēlā rudenī zem lapukokiem. Sastopama diezgan bieži, turklāt praktiski tikai cilvēka pārveidotā vidē, īpaši pilsētvidē. Ēdama, taču sakarā ar augšanu šādā vidē, kura mēdz būt piesārņota, partikā nav ieteicama; bez tam parasti ir kāpuru caurcaurēm izalota.

 

Bifeļādas samtbeka kā suga pasaulē atklāta 1991. gadā un līdz šim konstatēta diezgan nedaudzās Eiropas valstīs, tomēr patiesībā droši vien ir sastopama daudz plašāk. Latvijā konstatēta 2012. gadā (Zanda & Edgars Mūkini), taču, kā noskaidrots vēlāk, faktiski ir bijusi sastapta jau 2009. gadā vai, ļoti varbūtīgi, vēl dažus gadus agrāk, tikai informācijas trūkuma dēļ tolaik nav atpazīta (sk. ilustrētu sugas konstatēšanas vēsturi). Tā kā ir izrādījusies gana bieži sastopama, atradņu uzskaiti vairs neveicam.

Jaunām bifeļadās samtbekām cepurītes ir vēl puslīdz samtainas (pa kreisi), bet bifeļādai līdzīgo raupjumu un plaisājumu tās parasti iegūst novecojot.

Tāda cepurītes virsmiziņas krāsa un konsistence, kāda redzama šajā attēlā, kā arī augšā pa kreisi, ir puslīdz jaunai bifeļādas samtbekai vistipiskākā.

 

Tomēr bieži vien cepurītes virsmiziņa ir citādos toņos un nesamtaina.

 

Mīkstums zem cepurītes virsmiziņas ir sārts, bet zemāk - dzeltenīgs un, pēc pārgriešanas nonākot saskarē ar gaisu, zilē.
Kātiņa apakšgalā, kura ir tumšāk dzeltenbrūna un ar nedaudz irdenu konsistenci, zilēšana pēc pārgriešanas nenorisinās.

Visas bekas