Vietnes sadaļas

Citādās 

Dzīslotā skaldlapīte
  Schizophyllum amplum  
 

Sīka (atpletums ½-1½ cm) sēne apgāzta kausiņa vai dzīvnieka auss formā ar sākumā baltu vai gandrīz baltu, bet vēlāk aļģu zaļganīgi iekrāsotu filcveidīgu augšpusi; ar gludu, taču parupji dzīslotu (bet ne lapiņām klātu!) gaļaskrāsas vai okerbrūnu apakšpusi; ar plānu mīkstumu, želejveidīgu mitrumā un vaskveidīgu sausumā. Aug vēsajos gadalaikos, piestiprinājusies substrātam vienā punktā, vienpati vai mazās grupās uz atmirušas vai bojātas lapkoku koksnes (zariem, sprunguļiem), pārsvarā - apšu, reti - vītolu, izņēmuma kārtā - arī citu sugu. Ļoti(?) reti sastopama. Neēdama.

 

Vadoties pēc visu pazīmju kopuma, ir iekļauta vienā ģintī ar sugu, kurai apakšpusi klāj īstām lapiņām ļoti līdzīgi veidojumi, - ar parasto skaldlapīti; tādēļ arī tāds šķietami neatbilstīgs sugas nosaukums. Latvijā atrasta 20. gadsimtā (paraugs glabājas LU Bioloģijas fakultātes fungārijā), taču piemirsta un mūsdienās maldīgi "atklāta" no jauna.

Dzīslotā skaldlapīte pēc formas atgādina apgāztu kausiņu vai dzīvnieka ausi. Augšpusē tā ir filcveidīga un apmēram balta, bet okerbrūnajā vai gaļas
krāsas apakšpusē - gluda ar dzīslojumu. Novecojot kausiņš kļūst arvien plašāks un seklāks.

Dzīslotā skaldlapīte tipiski aug mazās, taču ciešās vai pat blīvās grupās (paretam vienpati).

Dzīslotā skaldlapīte ir sastopama tikai vēsajos gadalaikos, parasti - no oktobra līdz martam.

Šīs lappuses foto ir no atradnēm Pierīgā iepretī Ziepniekkalnam un Salaspils nov. blakus Saulkalnes stacijai.
Pateicamies Sergejam Vedjanovam un Evitai Veinbergai par šiem foto!
To pēcapstrāde un savstarpējā salāgošana veikta senes.lv.

 

Citādās