Vietnes sadaļas

Citādās 

Rūsganā brūnzobePeka brūnzobe
Rūsganā brūnzobe Hydnellum ferrugineum, Hydnellum peckii Peka brūnzobe
 

Abas ir vidēja izmēra (3-10 cm) sīkstas konsistences adateņsēnes, ar visumā plakanu, tomēr diezgan nelīdzenu augšpusi, kura sākotnēji ir balta vai sārta un samtaina, bet vēlāk cietāka un sārti brūngana, visbeidzot pat tumši sarkanbrūna; ar piltuvveida apakšpusi, kurai koniskā augšdaļa ir klāta ar sākumā bālganām, taču vēlāk brūnējošām vertikālām adatiņām, bet apakšdaļa sakņveidā iesniedzas padziļi augsnē, apaugdama nobiras. Uz jauniem augļķermeņiem (g/k virsas) mēdz veidoties asinssarkana vai brūnsarkana šķidruma pilieni. Aug skujkoku mežos ar nabadzīgu augsni pa vienai vai nelielās ciešās grupās, nereti saplūzdamas viena ar otru. Tā kā abas sugas gan pēc izskata, gan pēc savām augtenēm ir identiskas, atšķirt tās nemikroskopējot var vienīgi pēc garšas: Peka brūnzobe ir ļoti rūgta, rūsganā brūnzobe nav rūgta (taču tāpat ir visai negaršīga). Rūsganā brūnzobe sastopama pareti, bet Peka brūnzobe - ārkārtīgi reti. Ēdama nav nedz viena, nedz otra - gan negaršīguma, gan sīkstuma dēļ.

 

Ar abām brūnzobju sugām Latvijā, kurā neviens ar šo ģinti sistemātiskā līmenī nenodarbojas, ilgus gadus valdīja sajukums. Jau pagājušā gadsimta 30. gados F.E.Štolls bija konstatējis rūsgano brūnzobi. Taču, kad pagājušā gadsimta otrajā pusē šādas sēnes tika atkal ievērotas, tās bez nopietnas pārbaudes atzina par Peka brūnzobēm. Situācijas atšķetināšana sākās 2013. gadā; izrādījās, ka lielum lielais vairākums atradumu ir rūsganās brūnzobes; tikai 2023. gadā ir droši konstatēta arī Peka brūnzobe.

 

2013.g. portāla DELFI sadaļā "Aculiecinieks" bija publicēta pilnīga aplamība, ka šāda sēne esot pati indīgākā pasaulē - pietiekot vien to nolaizīt!

 ♦ ♦ ♦  Latvijas Mikologu biedrības Gada sēnes 2022  ♦ ♦ ♦ 

Rūsganās vai Peka brūnzobes, izrotātas ar šīm sugām raksturīgajiem koši sarkanajiem pilieniņiem.
Eksemplāri novēroti skujkoku mežā pie Baldones ziemeļrietumu robežas 2008. gada 5. septembrī.
Diemžēl tad netika noteikts (un tagad vairs nav nosakāms), kura no šīm divām sugām īsti bijusi.

 

 

Rūsganās brūnzobes ar pilieniņiem sk. attiecīgajā sugas lappusē.

 
Rūsganā brūnzobe

Brūnzobes

Peka brūnzobe
 
 

Citādās