Vietnes sadaļas

Citādās 

Vainagotā zemeszvaigzne
Sekstainā zemeszvaigzne Geastrum quadrifidum Rūsganā zemeszvaigzne
 

Vainagotā zemeszvaigzne, līdzīgi citām zemeszvaigznēm, ir kā neliels pūpēdis ar papildu ārējo apvalku, kurš plīstot un atveroties sadalās daivās, tā piešķirdams šai sēnei zvaigžņveidīgu izskatu. Sarkanajā grāmatā un Aizsargājamo sugu sarakstā iekļautā vainagotā zemeszvaigzne ir viena no sīkākajām Latvijā sastopamajām zemeszvaigznēm: augļķermeņa caurmērs starp daivu galiem ir tikai 2-3½ cm. Sugas uzkrītošākās pazīmes: sīkie izmēri, ārējā apvalka sadalīšanās četrās (reti - piecās) daivās, turpretī citām zemeszvaigznēm - vairāk. Aug rudens pusē uz nobirām skujkoku un jauktos mežos (pārsvarā zem eglēm), parasti - prāvās, taču retinātās grupās; sīkstās konsistences dēļ saglabājas arī līdz nākamajam pavasarim.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējis F.E. Štolls 1924. gadā Tukuma novada Sēmes pagastā. Vēlāk pamanīta vēl dažos desmitos vietu dažādās valsts daļās. Lai gan visaptveroša atradņu uzskaite nav veikta, gan pēc mūsu novērojumiem, gan pēc citiem datiem ir radies iespaids, ka šī ir otrā vai trešā izplatītākā zemesvaigzne Latvijā.

 

Piezīme. Lai gan, burtiski tulkojot sugu zinātniskos nosaukumus, par vainagoto zemeszvaigzni pienāktos dēvēt Geastrum coronatum, pie mums tomēr ir iegājies savādāk.

Vainagotās zemeszvaigznes ir vienas no sīkākajām zemeszvaigznēm (sal. ar egļu skujām!) un parasti ir sastopamas prāvās, taču retinātās grupās.

Vainagotā zemeszvaigzne atšķiras no pārējām zemeszvaigznēm ar to, ka tās arējais apvalks atveroties sadalās tikai četrās (reti - piecās) daivās.

 

Sīkstie, ādainie augļķermeņi labi saglabājas pat līdz nākamajam pavasarim.

Šīs lappuses foto ir no mūsu uzietām atradnēm Gaujas nacionālā parka dienvidrietumu galā pie šosejas A2 un Siguldas pagasta austrumos (ārpus GNP).
Vēl esam uzgājuši atradnes (nelielas, izzūdošas) Inčukalna novadā pie Lorupes grantskarjera austrumu malas un Rīgā, Mežaparka ziemeļrietumu stūrī.

Sekstainā zemeszvaigzne

Zemes-
zvaigznes

Rūsganā zemeszvaigzne
 
 

Citādās