Vietnes sadaļas

Citādās 

Sīkā zemeszvaigzne
Skropstainā zemeszvaigzne Geastrum minimum Sekstainā zemeszvaigzne
 

Sīkā zemeszvaigzne, līdzīgi pārējām zemeszvaigznēm, ir kā neliels pūpēdis ar papildu ārējo apvalku, kurš plīstot un atveroties sadalās daivās, tā piešķirdams šai sēnei zvaigžņveidīgu izskatu. Sarkanajā grāmatā un Aizsargājamo sugu sarakstā iekļautā sīkā zemeszvaigzne patiesi ir viena no vissīkākajām Latvijā sastopamajām zemeszvaigznēm: augļķermeņa caurmērs starp daivu galiem, parasti ir 1½-2½ cm (paretam 1-3 cm) robežās. Sugas uzkrītošākās pazīmes: mazie izmēri, olveidīgais iekšējais apvalks ar smalki škiedraino sporu izplūdes aptveri, ko norobežo neliels pakāpiens; kamēr apvalks svaigs, tas nokaisīts ar sīkiem baltiem kristāliņiem (skābeņskābo kalciju). Aug rudens pusē gan skujkoku mežos (īpaši kāpās), gan lapkoku mežos, tipiski - nelielās retinātās grupās; sīkstās konsistences dēļ saglabājas līdz pavasarim (taču bez skābeņskābā kalcija kristāliņiem). 

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējis F.E. Štolls 1915. gadā Rīgā (Nordeķos). Vēlāk atrasta vēl apmēram desmit vai nedaudz lielākā skaitā vietu, no kurām vairākums ir izkaisītas pa valsts teritoriju (pie Mērniekiem, Akmeņraga, Žīguriem, Engures u.c.), bet nedaudzas atrodas turpat Rīgā, vienīgi pilsētas citās nomalēs (Vakarbuļļos, Bišumuižā).

   

Sīkā zemeszvaigzne patiesi ir viena no sīkākajām Latvijā sastopamajām zemeszvaigznēm (salīdz. ar skujām, lapu kātiņiem u.c. veģetācijas elementiem!).

Sīkās zemeszvaigznes stipri plānais ārējais apvalks aptuveni līdz pusei saplīst daivās (parasti 5-9), kuras tālāk vairs neplaisā un tā arī paliek gludas.

Sīkajai zemeszvaigznei iekšējais apvaks ir uz kātiņa, bieži vien - vertikāli nedaudz iegarens.
Kamēr augļķermenis vēl svaigs, apvalks ir nokaisīts ar sīkiem skābeņskābā kalcija kristāliem.
Sporu izplūdes atvere ir pastrupa, ļoti smalki šķiedraina un norobežota ar nelielu pakāpienu.

Šīs lappuses foto ir no mūsu uzietas atradnes Rīgā, daļēji apaugušās smilšu kāpās pie Bišumuižas.

Skropstainā zemeszvaigzne

Zemes-
zvaigznes

Sekstainā zemeszvaigzne
 
 

Citādās