Vietnes sadaļas

Citādās 

Lavandas vālene
  Clavaria zollingeri  
 

Neliela (līdz 10 cm augsta, līdz 7 cm plata) koraļļveida sēne (tomēr skaitās vālene) ceriņkrāsā, sārti / brūngani ietonētā vai arī tīri violetā krāsā, dažkārt manāmi atšķirīgā pat blakām esošiem eksemplāriem vai, vēl vairāk, viena un tā paša augļķermeņa galvenajiem zariem; sausa izbalē līdz gaiši pelēkbrūnai. Augļķermeņa sazarošanās sākas uzreiz virs augsnes, zarojums ir U-veidīgs un vismaz divkārtējs, zaru galotnes ir noapaļotas. Mīkstums ārpuses krāsā un trausls. Aug rudens pusē mežos starp sūnām (citās valstīs novērota arī dabiskos zālājos), pārsvarā izkliedus grupās. Pēc izskata vien ir gandrīz neatšķirama no līdzīgām sugām. Ārkārtīgi reti sastopama: Latvijā droši konstatēta trijās vietās (līdz 2023). Neēdama.

 

Pirmo reizi Latvijā pamanijis Edgars Mūkins 2010. gada bij. Krimuldas mežaparkā, taču nav spējis ar pārliecibu noteikt, kurai no vairākām šāda izskata sugām ir piederīga. 2016. gada to pašu atradni neatkarīgi uzgājis Ivars Leimanis, taču arī ievāktā parauga mikroskopēšsana Dabas muzejā nav uzreiz sniegusi viennozīmīgu atbildi par sugu. Tikai vēl vēlāk Julitai Klušai izdevies pietiekami pārliecinoši noskaidrot, ka atrasta ir lavandas vālene. Taču 2020. gadā, mikroskopējot jaunus paraugus, viņa konstatējusi tajā pašā atradnē vēl citu vizuāli identisku sugu! Tātad, Lavandas vālenei ieskaitāmas tikai ar mikroskopēšanu apstiprinātas atradnes, un tādu šobrīd (2023) Latvijā ir trīs.

Lavandas vālene ir koraļļveidīga un ceriņkrāsā, tīrā vai arī sārti / brūngani ietonētā violetā krāsā.
Augļķermeņi var būt līdz 10 cm augsti, līdz 7 cm plati - lielāki nekā citām vizuāli līdzīgajām sugām
(šeit par ievērojamajiem izmēriem liecina egles čiekurs dibenplānā), zarojums it visur ir U-veidīgs.

Pie augļķermena pamata Lavandas vālenes zari nav tik koši, tie ir diezgan blāvi, īpaši sausumā.
(Šeit ir cits tās pašas grupas augļķermenis nekā foto augstāk un uzņemts divas nedēļas vēlāk).

Šīs lappuses foto ir no sugas pirmās zināmās atradnes Latvijā - bij. Krimuldas mežaparkā, uzņemti tās atklāšanas reizē 2010. gadā.
Lai arī atainotajiem eksemplāriem suga netika apstiprināta mikroskopējot, to salīdzinoši lielie izmēri praktiski izslēdz līdzīgās sugas,
viena no kurām konstatēta šajā pašā vietā 2020. gadā.  Divu sugu klātbūtnes fakts kavē saprast, ko ataino tur vēlāk uzņemtie foto
(gan mūsu, gan citu novērotāju), kuros iemūžinātie eksemplāri it visi ir stipri mazāka izmēra un ar daudzveidīgu zarojuma stuktūru.


 

Atradnes, kurās lavandas vālenes esamība apstiprināta mikroskopējot (bez Krimuldas)

Līgatnes pagastā: Kalvenes pagastā:

 Info dabasdati.lv 

 Info vietnē dabasdati.lv 

 
 

Citādās