Vietnes sadaļas

Citādās 

Parastā gailene
  Cantharellus cibarius Bālā gailene
 

Visizplatītākā un vispopulārākā gaileņu dzimtas sēne. Zeltaini dzeltenā augļķermeņa augšdaļas apakšā ir izteiktas, regulārā veidā izkārtotas krokas, kuras šķiet kā lapiņas (taču nav!). Aug dažāda sastāva mežos no jūnija līdz oktobrim, pēdējos gados - nereti pat vēl ilgāk. Ēdama (uzreiz cepama). Parastā gailene, salīdzinot ar citām sēnēm, satur īpaši daudz specifiska fermenta - hitināzes, kura labi šķīdina no hitīna veidotos kāpuru apvalkus. Gaileņu hitināze nespēj izšķīdināt vienīgi sprakšķu (Elateridae) kāpurus, dēvētus arī par drātstārpiem, jo tiem ir īpaši biezs apvalks un tam pa virsu - vēl aizsargājošs vaska slānītis. Tomēr sprakšķu kāpuri salīdzinājumā ar citiem ir maz izplatīti, tāpēc parastās gailenes gandrīz nekad nav "tārpainas". Parastajai gailenei ļoti tuvu radniecīgas un vizuāli ļoti līdzīgas ir bālā gailene un ametista gailene, taču ir daudz retāk sastopamas (īpaši pēdējā).

 

Mūsu gadsimtā, klimata pārmaiņu iespaidā ziemas aukstumam nereti iestājoties visai vēlu, parastās gailenes attiecīgajos gados turpina augt nelielā daudzumā arī novembrī un pat decembrī; paretam tās dabā saglabājas ēšanai derīgā kondīcijā līdz janvāra vidum (pat ja tās brīžam ir klājis sniegs).

2020. gadā, kad meteoroloģiskā ziema praktiski izpalika, dažas gailenes ir atrastas pat 8. martā (Vēsma Vijupe), taču jau stipri pavecas; kad tās bija izaugušas, nav skaidrs.

 
 Vēl par šo sugu skat. mūsu divvalodīgajā (Lv+En) vietnē fungi.lv, konkrēti, šeit

Parastās gailenes samērā nelielais augļķermenis viss ir zeltaini dzeltens.  Gailenes augļķermeņa apakšpusē ir krokas - tik regulāras, ka šķiet kā lapiņas.

 

Gailenes aug visu vasaru un rudeni (augstāk - septembrī, šeit - novembrī), retos gadījumos pat vēl vēlāk (zemāk).

Mūsu gadsimtā, klimata pārmaiņu iespaidā ziemas aukstumam nereti iestājoties aplam vēlu, parastās
gailenes tādos gados turpina augt mazā daudzumā vēl decembrī (šeit), bet atrodamas ir pat janvārī.

Parastās gailenes tipiski aug ciešās grupās, kurās nereti ir desmitiem, bet dažkārt - pat simtiem augļķermeņu.

 Vēl par šo sugu skat. mūsu divvalodīgajā (Lv+En) vietnē fungi.lv, konkrēti, šeit
 

Parastajām gailenēm pēc lieluma, krāsas un izskata no augšpuses diezgan līdzīgas ir negailenes (jeb t.s. viltus gailenes) un dzeltenā kliņģerene. Taču būtiska atšķirība no gailenēm ir redzama apakšpusē: pirmajām tur ir īstas lapiņas (nevis lapiņām līdzīgas krokas), bet otrajai - sīkas adatiņas.

 
 

Gaileņu dz.

Bālā gailene
 

Citādās