Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Aktualitātes-2011

Sezonas-2011 fotohronika (aprīlis)
Mushrooms and toadstools of April, 2011
 

Bieži klīstot pa mežiem (un ne tikai) ļoti retu, tikai retu vai vienkārši fotogēnisku sēņu meklējumos, šīs vietnes fotogrāfs mēdz būt puslīdz lietas kursā par Latvijas sēņu valstībā notiekošo. Jaunajā, 2011.gada, sezonā mēģinām savos vērojumos regulāri dalīties ar vietnes apmeklētājiem. Šī fotohronika nepretendē sniegt izsmeļošu pārskatu par pašlaik augošajām sēnēm. Šeit tiek ietvertas tikai sugas, kuras, pirmkārt, trāpījušās vietnes fotogrāfa ceļā tieši šajā sezonā. Otrkārt, tikai sugas, kuras ir pietiekami droši noteiktas. Treškārt, tikai kaut cik fotogēniski eksemplāri!

 
Aprīlis Maijs Jūnijs Jūlijs Augusts Septembris Oktobris Novembris Decembris Janvāris '12


 

Daži aprīļa pirmās puses atradumi

 
Austrijas agrene
Sarcoscypha austriaca
Agreņu spilgti sarkanie kausiņi nepārprotami signalizē par sēņu sezonas sākšanos! Šīs sēnes ir ēdamas un pat jēlā veidā, taču ir pilnīgi bezgaršīgas, tā ka likt tās klāt ēdienam ir jēga varbūt vienīgi dekoratīvos nolūkos.
Egļu čiekursēne
Strobilurus esculentus
Tur, kur izaugusi šī mazā lapiņsēne, apakšā noteikti ir "paslēpies" egles čiekurs. Šī sēne ir ēdama, taču sīko izmēru un ne īpaši bagātīgās sastopamības dēļ ar tās vākšanu gastronomiskā nolūkā nav vērts nodarboties.
Zemes bisonektrija
Byssonectria terrestris
Šīs sēnes oranždzeltenie kausiņi ir vien dažu milimetru diametrā, toties tie mēdz izaugt ļoti daudzskaitlīgās un ciešās grupās uz priežu skujām un... briežu mēsliem. (P.S. 2011.g. visas šādas sēnes vēl skaitījās dzeltenās inermīzijas.)
 
Daži aprīļa otrās puses atradumi
 Dižā bisīte
Gyromitra gigas
Bisīti daudzi uzskata par pavasara pirmo ēdamo sēni. Bet ar kļūmīgi gatavotām bisītēm var stipri saindēties, tādēļ labāk neriskēt. Šeit redzamais eksemplārs visā pilnībā attaisno epitetu "dižā"! Tā kaimiņi arī bija diži.
Zvaniņu sausdobīte
Xeromphalina campanella
Šīs sīciņās neēdamās lapiņsēnes pavasarī izaug lielos baros uz trūdošiem skujkoku (parasti - egļu) celmiem vai kritušiem stumbriem. Šeit redzamās ir tikai dažus milimetrus lielas, taču vēlāk var izplesties līdz 2½ cm.
Bumbuļu sklerocīnija
Dumontinia tuberosa
Šīs pasīkās kausveida sēnes parazitē uz balto vizbuļu sakneņiem. Tās ir sastopamas diezgan bieži, parasti - nelielās grupās. Šeit redzamās vēl nav pat centimetru lielas, taču vēlāk to kausiņi var izplesties līdz 3½ cm.
 

 
Aprīlis Maijs Jūnijs Jūlijs Augusts Septembris Oktobris Novembris Decembris Janvāris '12
 

Vietnes sadaļas