Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Aktualitātes-2018

Atradumi 2018 (5): vēlā rudens "veltes"
Mycological findings in November and December 2018
 

Šajās lappusēs tiek atainoti interesantākie mikoloģiskie atradumi, kurus gadījies uziet mūsu fotogrāfam vai senes.lv sadarbības partneriem. Atšķirībā no agrāko gadu hronikām, nu vairs neatspoguļojam ikdienišķākās norises sēņu valstībā, jo tās ik gadu ir vairāk vai mazāk līdzīgas.
 

 
SEZONA  KOPUMĀ Janvāris – maijs Jūnijs – jūlijs Augusts – sept.1 Sept.2 – oktobris Novembris – dec.


 
 

Kādā Siguldas pilsētas gravā 9. novembrī uzradušies šādi veidojumi, kuri pirmajā acu uzmetienā atgādina ledusmatus - taču nav ledusmati!

 
 

Atšķirībā no ledusmatiem, tie ir nevis uz koksnes, bet gan uz augsnes, un sastāv nevis no ledus pavedieniem, bet gan no ļoti sīkām sēnēm.

 
 

Šo sēņu lodveidīgās "cepurītes" ir stipri mazākas par 1 milimetru, bet kātiņi - burtiski matā tievumā un ļoti padevīgi.
Daudzviet uz kātiņiem (īpaši tur, kur sastopas vai gandrīz sastopas vairāki kātiņi) ir uzkrājušies sīciņi rasas pilieniņi.

 

Šīs sēnes acīmredzot ir piederīgas pelējuma sēņu ģintij Pilobolus, kas aug uz sadalošamies zālēdāju izkārnījumiem. Tā kā šādas teju mikroskopiskas sēnes (tomēr ne gluži: pietiek ar parastu fotoaparātu, tikai rezīmā super macro), kuras var pamanīt vien sakopojumā, ir ārpus mūsu interešu loka, ar mēģināšanu atminēt tām sugu nenopūlēsimies.

 
 

Pie Silciema izaugusi Latvijā iepriekš nekonstatētā Konrada dižsardzene, diemžēl tikai viena.

 
 

Lai arī klijainā turzene vēlā rudenī bieži vien aug prāvās grupās, šis 22. novembrī ielas malas zālājā sastaptais bars (kadrā ietverts vien daļēji)
gan pēc blīvuma, gan pēc eksemplāru skaita tālu jo tālu pārspēj jebko citu no šīs sugas iepriekš redzēto. Tiesa, augļķermeņi vairākumā ir pasīki.

 
 

Pirmajā mirklī pat neticās, ka tādā barā varētu būt klijainās turzenes, tomēr cepurīšu krāsas mainīgums un tuvplānā saskatāmais apstiprina: ir!

 

 
SEZONA  KOPUMĀ Janvāris – maijs Jūnijs – jūlijs Augusts – sept.1 Sept.2 – oktobris Novembris – dec.
 

Vietnes sadaļas