Vietnes sadaļas

Aktualitātes-2024

 

Latvijas Mikologu biedrības

Gada sēne 2024

 Zilzaļā hlorociborija 

Chlorociboria aeruginascens

Šīs lappuses materiālus ir atļauts pārpublicēt, norādot avotu - Latvijas Mikologu biedrību (foto - arī to autorus),
un nesagrozītā veidā.  Ja pārpublicētājam ir kas piebilstams, tas jādara no oriģināla skaidri nodalītās piezīmēs.


Latvijas Mikologu biedrības balsojumā 2024. gada sēnes godu ir ieguvusi zilzaļā hlorociborija Chlorociboria aeruginascens. Maza, krāšņa un noderīga, Latvijā bieži sastopama, tomēr maz ievērota un maz pētīta. Sēnes iekrāsotu koksni var izmantot daiļamatniecībā, no tās iegūto zilzaļo pigmentu ksilindeīnu var izmantot mūsdienīgajās zaļajās tehnoloģijās, elektronikā.

Daudzi sēņotāji un dabas vērotāji meža maigajos sūnu toņos bieži ir pamanījuši koka sprungulīšus košā, zilgani zaļā krāsā — tā ir Gada sēnes iekrāsota koksne.

Zilzaļā hlorociborija ir askusēne, kas aug uz trūdošiem lapkokiem. Sēnes sīko kausveida vai lāpstiņveida augļķermeņu izmērs ir līdz 1 cm diametrā, tomēr sēne parasti aug grupās un košās krāsas dēļ ir viegli pamanāma. Augļķermeņi dabā parasti ir novērojami no augusta līdz novembrim, bet paretam — arī citos mēnešos. Micēlija nokrāsotu zilzaļu koksni dabā var atrast visu gadu.

Sēne nav lietojama uzturā, bet tai ir vairākas pielietojuma iespējas citās jomās. Zilzaļo koksni izmanto amatniecībā, piemēram, intarsijā. Itālijā zilzaļās koksnes lietošanas vēsture sniedzas līdz pat 15. gadsimtā veidotām intarsijām. Latvijā to savā daiļradē ir izmantojis koktēlnieks Pēteris Graudulis. Zilzaļo hlorociboriju mēģina izmantot arī dzijas un auduma krāsošanā. Šobrīd zinātnieki pēta hlorociborijas zaļā pigmenta ksilindeīna (xylindein) izmantošanas iespējas optoelektronikas jomā, pigmentam ir potenciāls pielietojums kā perspektīvam organiskas izcelsmes pusvadītājam.

Atrodi savu zilzaļo hlorociboriju dabā, meistardarbā vai muzejā un pastāsti par to arī mums, rakstot uz mikologu.biedriba@inbox.lv, kā arī atzīmē šīs un citu sēņu atrašanas vietas portālā dabasdati.lv.

Plašāka informācija: Latvijas Mikologu biedrības valdes priekšsēdētāja Diāna Meiere (e-pasts mikologu.biedriba@inbox.lv, tel. 29217878) vai Māra Treide (e-pasts treide.mara@gmail.com).


Fotoilustrācijas (8 gab.)

Foto: Ilze Viļumsone

Bagātīga zilzaļās hlorociborijas atradne.

Foto: Edgars Mūkins

Zilzaļās hlorociborijas augļķermeņu grupa.

Foto: Inguna Riževa

Zilzaļās hlorociborijas augļķermeņi ciešā tuvplānā.

Foto: Ieva Rožlapa

Zilzaļās hlorociborijas iekrāsots sprungulis.

Foto: Līvija Sproģe

Zilzaļās hlorociborijas iekrāsota šķēpele ar sarmu pa virsu.

Foto: Ilze Irbe

Zilzaļās hlorociborijas iekrāsota (vairāku metru garumā!) kritala.

Foto: Inga Plamše

Zilzaļās hlorociborijas iekrāsojums uz kritalas salīdzinājumā ar cilvēka augumu.

Foto: Kristaps Graudulis

Koktēlnieka Pētera Grauduļa darināts šķīvis ar zilzaļās hlorociborijas iekrāsotiem koksnes fragmentiem.

 

 

Aktualitātes-2024