Vietnes sadaļas

     
Īpaši indīgās sēņu sugas
The most poisonous mushrooms
 

Šajā galerijā atlasītas pašas indīgākās Latvijā sastopamās sēnes - tās, kuru ieēšanai neizbēgami sekos smaga saindēšanās, ne vienā vien gadījumā - ar paliekošiem veselības bojājumiem, vai pat iestāsies nāve. Rūpīgi ielāgojiet šīs sugas, pirms posties uz mežu ar sēņu grozu!

 

Klikšķinot uz galerijas attēla vai sugas nosaukuma, var nokļūt pie sugas ilustrēta apraksta kādā no mūsu vietnēm - fungi.lv vai senes.lv. Pievērsiet uzmanību, ka vietnes fungi.lv sugu aprakstos līdzās galvenajai lappusei ir vēl papildlappuses ar fotoattēliem un skaidrojumiem!
Zaļā mušmire
Amanita phalloides
Indīgākā sēne pasaulē: daži desmiti gramu ir nāvējoši - neglābjami sabojā aknas un nieres. Turklāt simptomi parādās tikai 8-30 h pēc apēšanas, kad ir jau par vēlu.
Baltā mušmire
Amanita virosa
Indīgumā pavisam mazliet atpaliek no zaļās mušmires un iedarbojas gluži tāpat - smagi bojā aknas un nieres. (Šī sēne izrādījās liktenīga dažiem cilvēkiem 2010.g.).
Sarkanbrūnā tīmeklene
Cortinarius rubellus (C. orellanoides)
Iedarbojas diezgan līdzīgi zaļajai un baltajai mušmirei, tikai līdz simptomu sajušanai var paiet pat 2 nedēļas! Par laimi, pie mums šī tīmeklene ir ļoti reti sastopama.

Šīs trīs indīgās sēnes (kā arī dzeltenbrūnā tīmeklene, par kuras konstatēšanu Latvijā gan joprojām nav pārliecības) patiesībā ir pašas bīstamākās:
1) tajās esošie toksīni nodara neatgriezeniskus bojājumus gremošanas orgāniem, tā ka pat izdzīvojušam veselības traucējumi saglabājas uz mūžu;
2) šie toksīni, kad bojā gremošanas orgānus, nekairina tos tiešā veidā, tādēļ trūkst simptomu, kuri laikus brīdinātu, ka process jau rit pilnā sparā;
3) augsta toksīnu koncentrācija, salīdzinot ar citām indīgajām sēnēm: pieaugušam cilvēkam nāvējošā deva ir dažos desmitos gramu svaigu sēņu.

 Panteru mušmire
Amanita pantherina
Jauc nervu sistēmas (veģetatīvās, augstākās) darbību - līdz pat letālam iznākumam. Izdzīvojot sekas nepaliek.
(Sarkanā mušmire)
Amanita muscaria
Pazīstamākā mušmire, taču daudz mazāk indīga nekā panteru: letālam iznākumam ir jāapēd pāris kilogramu!
(Brūnā mušmire)
Amanita regalis
Iedarbojas tāpat kā sarkanā mušmire un arī tikpat vāji. Sastopama retāk nekā panteru vai sarkanā mušmire.
Dažkārt var noturēt par ēdamo pelēko mušmiri! Patiesībā nebūt nav pieskaitāmas pašām indīgākajām, šeit iekļautas tradīcijas un kompānijas pēc.
 Patujāra šķiedrgalvīte
Inocybe erubescens
Iedarbojas līdzīgi sarkanajai mušmirei, taču desmitiem reižu spēcīgāk. Sastopama pavasarī, vasaras sākumā.
Apmalotā ķiverene
Galerina marginata
Iedarbojas ļoti līdzīgi zaļajai un baltajai mušmirei, tikai vājāk. Izskats stipri dažāds. Sastopama rudens pusē.
 
 

Šeit atlasītās sēnes nebūt nav vienīgās indīgās! Turklāt gana bieži ir sastopamas arī tādas, kuru ēšana var reizi pēc reizes beigties laimīgi, bet tad sekot smaga, varbūt pat nāvīga saindēšanās vai nu indīgo vielu uzkrāšanās dēļ, vai arī sakarā ar sēņu apstrādes režīma pārkāpumu.

 

Stipri indīgas, tomēr nosacīti ēdamas

Šajā kategorijā ieskaitāmas divas bisītes - parastā un dižā. Patiešām, no vienas puses, tās ir stipri indīgas, tā ka pasaulē reģistrēti pat letāli iznākumi. No otras puses, tajās esošie toksīni, atšķirībā no daudzu citu sēņu toksīniem, karstumā+slapjumā noārdās, un to atliekas var tikt izvadītas ārā no sēnes. Tādējādi pēc pareizas termiskās apstrādes bisītes kļūst ēdamas. Taču jārēķinās, ka pareizā apstrādes procesa pārkāpums paviršības vai nejaušības dēļ var izraisīt nopietnu saindēšanos. Tādēļ šo bisīšu sugu ievākšana un lietošana uzturā tomēr ir saistīta ar zināmu risku, no kura visdrošāk būtu izvairīties.

 


Parastā bisīte
Gyromitra esculenta
Agra pavasara sēne, bieži sastopama.
Dižā bisīte
Gyromitra gigas
Agra pavasara sēne, pareti sastopama.
 

Citi Tīmekļa resursi par indīgajām sēnēm

VIDEO: "Indīgās sēnes un ogas"* (Latvijas Dabas muzejs, kopējais ilgums 7:37, no tā par sēnēm 4:14)

VIDEO: "Lasiet tikai zināmas sēnes" (LTV Panorāmas saruna ar toksikologu R. Stašinski, ilgums 4:23)

* Videosižetā ir sīkas, lietas būtību nemainošas neprecizitātes dažos sēņu nosaukumos (piem., sērsēnes nosauktas par sērsnenēm)


Galerija papildināta 18.03.2017

Vietnes sadaļas

 

Titullappuse