2024. gada 1. aprīlī Latvijas Mikologu biedrības vietne pēc ilgas pauzes atsāka darboties, taču bez šīs lappuses. Te ir mūsu saglabātā lappuses kopija.

GADA SĒNE 2019

Sarcodontia crocea

Ābeļu sarkodoncija

 

Šīs lappuses materiālus atļauts pārpublicēt, norādot avotu - Latvijas Mikologu biedrību (foto - arī to autorus), un nesagrozītā veidā.
Ja pārpublicētājam ir kas piebilstams, tas jādara no oriģināla skaidri nodalītās piezīmēs.


 

Abi foto: Julita Kluša

Latvijas Mikologu biedrība par Gada sēni 2019 izvēlējusies ābeļu sarkodonciju (zinātniskais nosaukums Sarcodontia crocea, angliski Orchard Toothcrust, krieviski саркодонция шафранно-жёлтая). Tā aug kā parazīts vai saprofīts uz vecām ābelēm, daudz retāk – uz bumbierēm, mežābelēm un citiem lapu kokiem. Izvirzīdama šo sēni, Mikologu biedrība vēlas sasniegt līdz šim mazāk iesaistītu auditoriju - dārzkopjus un vecu ābeļu dārzu īpašniekus. Pievēršot tai uzmanību, tiktu ne tikai būtiski papildinātas pētnieku zināšanas par sēnes izplatību Latvijā, bet arī tiktu izglītoti dārzkopji un, iespējams, pasargāti no nociršanas kādi veci augļu koki.

Sarkodoncija ir reģistrēta daudzās Eiropas valstīs, taču visur sastopama ļoti reti un ir ierakstīta Sarkanajā gramatā Apvienotajā Karalistē, Vācijā, Dānijā, Nīderlandē, Polijā, Zviedrijā, Šveicē, Somijā un Igaunijā. Latvijā tiek atrasta regulāri, bet samērā reti; ir paraugi no ābeļdārziem dažādos Latvijas nostūros, arī no kāda Rīgas dārza. Visā Eiropā kļūst reta, jo, intensīvi saimniekojot, netiek saglabātas vecas ābeles, un sēnei nav, kur dzīvot.

Apraksts

Samērā viegli atpazīstama, domājams, reti sastopama sēne, kas aug uz vecām ābelēm, daudz retāk - uz citiem augļu kokiem. Ļoti stipri smaržo pēc ananāsiem vai anīsa.

Augļķermenis ir klājenisks, diezgan biezs, vaskveidīgas konsistences. Mala ir šķiedraina, balta vai dzeltenīga, vēlāk brūngana. Adatiņas ir 3-15 mm garas, īlenveidīgas, pie pamatnes saaugušas kopā, šķērsgriezumā apaļas, retāk - saplacinātas. Augļķermeņa pamatne ir graudaina, sērdzeltena vai dzeltenīga.

Bazīdijas ir vālesveidīgas, ar graudainu saturu un eļļas pilieniem, 15-40 x 5-7 μm. Sporas ir olveidīgas vai ovālas, ar eļļas pilieniem, 5-6 x 4-5 μm.

Latvijas Mikologu biedrība aicina pievērst uzmanību sēnēm, kuras aug uz veciem augļu kokiem – ābelēm vai citiem, un ziņot par to atrašanu, sūtot attēlu un informāciju biedrībai uz e-pastu mikologu.biedriba@inbox.lv vai arī ziņojot vietnē dabasdati.lv vai Facebook grupā “Latvijas Mikologu biedrība un draugi”.

Diāna Meiere,
Latvijas Mikologu biedrība, e-pasts: mikologu.biedrība@inbox.lv

Sk. arī Post scriptum lappuses apakšā.


Sugas fotoilustrācijas

Foto: Julita Kluša

Foto: Julita Kluša

Foto: Julita Kluša

Visu foto pēcapstrāde: E. Mūkins


Post scriptum

Kamēr ābeļu sarkodoncija bija Gada sēnes statusā, tika saņemti tikai divi ziņojumi par tās novērojumiem attiecīgajā gadā: vienu - uz ābeles dārzā Rīgā, Ziepniekkalnā (no Rūdolfa Egles), otru - uz vairākām ābelēm dārzā Jelgavas novadā (no Anitas Mednes). Bez tam gada sākumā pienāca pāris ziņojumu par sugas novērojumiem agrākos gados.

Foto: © Rūdolfs Egle

Ābeļu sarkodoncija dārzā Ziepniekkalnā 2019. gadā.