Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Nenoskaidrotas sugas hipokreja:
  vai nu  Hypocrea alutacea (syn. Trichoderma alutaceum, Podostroma alutacea),
vai arī  Hypocrea leucopus (syn. Trichoderma leucopus, Podostroma leucopus) 
 
 

Nedaudzus centimetrus augsta vālesveidīga askusēne ar mazliet nosmailotu galviņu dzeltenos toņos, pa kuru izkaisītas sīciņas kārpiņas - sēnes sporu izplūdes atveres - un ar gludu baltu kātiņu. Aug rudens pusē pa vienai vai mazās grupās uz meža nobirām - vai nu uz augsnē iegrimušiem sīkiem skujkoku zariņiem (suga Hypocrea alutacea), vai arī uz pašas augsnes (suga Hypocrea leucopus). Ļoti reti sastopama. Neēdama.

 

Mums zināmi divi šādu sēņu novērojumi Latvijā. 2012. gadā Edgars Mūkins atrada 2 eksemplārus Inčukalna novada ziemeļaustrumu stūrī netālu no Ziedleju klntīm, diemžēl - publiska mikopasākuma steigā. Rezultatā tika uzņemts viens vienīgs fotosižets, turklāt ar svešu fotoparātu un bez atbilstoši piemeklētiem iestatījumiem, bet augtene netika izpētīta un paraugs netika ievākts. Tādēļ nav pārliecības, kura no divām sugām bijusi tur sastapta. 2017. gadā Julita Kluša atrada 2 eksemplārus Baltinavas pagastā. Pēc viņas atziņas, tie bijuši piederīgi sugai Hypocrea leucopus.

 

Šai sēnei ir samērā smaila galviņa dzeltenos toņos un gluds balts kātiņš. Galviņa ir nosēta ar sīciņām kārpiņām - sporu izplūdes atverēm.

Šīs lappuses fotoattēli ir no atradnes Inčukalna novada ziemeļaustrumu stūrī netālu no Ziedleju klntīm.
Uzņemot ar svešu fotoaparātu un bez atbilstošiem iestatījumiem, krāsu atveidojums var būt neprecīzs.

 

Citādās