Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

1.reizi atrastās 

Neīstā bērzubeka Latvijā
Bifeļādas samtbeka Leccinum pseudoscabrum Egļu baravikas dzeltenā forma
 

Neīstā bērzubeka ir neliela beka, kas atgādina bērzubeku, taču ar melnējošu mīkstumu kā apšubekai. Ilustrētu sugas aprakstu sk. mūsu vietnē šeit (provizorisko versiju, pa daļai ar melnbaltiem attēliem)

 

Pirmo Latvijā zināmo eksemplāru 2010. gada augustā pie Krimuldas ievāca Edgars Mūkins kā parasto bērzubeku, taču pēc vairākām stundām konstatēja, ka sēnes mīkstums ir griezumā stipri nomelnējis, kas ar bērzubeku nekad nenotiek. 2013. gada 8. jūlijā gandrīz tajā pašā vietā beidzot tika uzieti vēl divi eksemplāri, kuri ļāva apstiprināt iepriekš radušās aizdomas, ka atrastā suga ir neīstā bērzubeka. Nakamās divas atradnes tika pamanītas 2016. gada jūlijā, abas - vien nedaudzu kilometru attālumā no pirmās, turklāt otrā izrādījās visai ražīga; vēl viena tika uzieta augustā (visas - otrpus Gaujas). 2017. gada augustā mikoloģiska pasākuma gaitā Ērgļu novadā Edgars Mūkins un Sergejs Vedjanovs netālu no Meltnes ietekas Ogrē ievāca sugas pirmos eksemplārus ārpus Siguldas-Krimuldas reģiona, bet septembrī tika uzieta vēl viena atradne pašas pirmās tuvumā, šoreiz atkal Gaujas labajā krastā.

Latvijas Dabas muzeja darbinieki atceras, ka līdzīga beka ir reiz atnesta uz muzeja gadskārtējo sēņu izstādi, taču toreiz nav izdevies rast pārliecību par tās sugu, un atradums galu galā ticis piemirsts.

 
 

2010. g. pamanītais eksemplārs, kurš 
tika ievākts ēšanai kā īstā bērzubeka;
pēc atšķirību konstatēšanas izžāvēts!

Viens no 2016. g. uzietajiem neīstās bērzubekas
eksemplāriem (sugas hronoloģiski otrajā atradnē,
kura ir Nurmižu gravu rezervāta dienvidrietumos).

Vēl citu neīstās bērzubekas eksemplāru foto, t.sk. arī citos rakursos, sk. mūsu vietnē šeit.

Pašlaik zināmo sugas atradņu sarakstu sk. mūsu vietnē šeit.

Bifeļādas samtbeka

1.reizi atrastās 

Egļu baravikas dzeltenā forma