Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Baltā krimildeSamtainā krimilde
  Lactarius bertillonii, Lactarius vellereus Sīvā krimilde
 

Ļoti lielas lapiņsēnes (diametrs līdz ~25 cm) ar cepurītes virsu sākumā baltā krāsā, tad ar gaiši brūnganiem plankumiem. Kātiņš ir salīdzinoši īss. Lapiņas diezgan retinātas, sākumā baltas, ar laiku kļūst okerdzeltenīgas, ar brūniem plankumiem. Aug rudens pusē zem lapkokiem, ne bieži. Ievainojumu vietās bagātīgi izdala baltu piensulu, kura žūstot krāsu nemaina. Baltajai krimildei piensula ir rūgta, samtainajai krimildei - maiga, taču ļoti sīvā mīkstuma dēļ sēne kopumā vienalga ir sīva. Tādēļ gan vienas, gan otras sugas krimilde kļūst ēdama tikai pēc ilgstošas novārīšanas, plus mērcēšanas aukstā ūdenī.

 

Agrāk par balto krimildi dēvētā suga ir sadalīta šajās 2 sugās tikai mūsdienās, balstoties uz pētījumiem molekulārā līmenī. Tā kā to vienīgā nepārprotami konstatējamā makroskopiskā atšķirība ir atsevišķi noprovētas piensulas garšā, kura, pirms vairākiem gadiem fotografējot mūsu vietnes vajadzībam, netika noskaidrota, abas sugas te pagaidām paliek neatdalītas.

Baltajai krimildei un samtainajai krimildei, atšķirībā no citām līdzīgas krāsas krimildēm, cepurītes virsa ir nedaudz samtaina.

Baltās krimildes un samtainās krimildes uzkrītošākā atšķirība no citām līdzīgas krāsas krimildēm ir samērā retinātās lapiņas.

Baltajai krimildei un samtainajai krimildei apakšpusi ātri vien izraibina brūni plankumi.

 

Krimildes

Sīvā krimilde
 

Lapiņsēnes