Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Piepes, sīkpiepes

Čemurainā čemurene
Daivainā čemurene Grifola umbellata (syn. Polyporus umbellatus)  
 

Čemurainā čemurene ir viengadīga čemurveidīga piepe. Augļķermenis sastāv no atsevišķām ieapaļām cepurītēm, kuru kātiņiem ir kopīga pamatne. Cepurītes diametrs ir 1-4 cm robežās, biezums pāris milimetru, bet visa čemura platums var sasniegt 40 cm. Mēdz augt pie lapukoku pamatnēm. Skaitījusies ļoti reta, iekļauta Sarkanajā grāmatā (3. kat.) un Aizsargājamo sugu sarakstā. Pēdējos gados apzināto atradņu skaits strauji audzis (piemēram, 2019. gadā jau sezonas sākumā vietnē dabasdati.lv un Mikologu biedrības Facebook grupā tika ziņots par desmit jaunām atradnēm!).

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējis Edgars Vimba 1955. gadā Tērvetes novada Augstkalnes pagastā. Uzieta vēl desmitiem vietu dažādās valsts daļās, lielākoties Kurzemē un Vidzemē (t.sk. mūsu fotogrāfs viens pats nelielā GNP daļā - septiņās vietās); turpretim Latgalē tikpat kā nav novērota.

Čemurainās čemurenes augļķermenī parasti ir desmitiem atsevišķu ieapaļu cepurīšu gaišbrūnā vai pelēkbrūnā krāsā, kuru kātiņiem ir kopīga pamatne.

Čemurainās čemurenes cepurītes bieži mēdz būt ieliektas. To virsa ir gluda vai arī ar sīkiem piekļautiem matiņiem, kuri veido tādu vai citādu rakstu:
pa kreisi - radiāli šķiedrotu (vēl pajauna augļķermeņa cepurītes), pa labi - zvīņotu (pēdējās vēl nebojātās cepurītes no stipri paveca augļķerneņa).

Čemurainajai čemurenei cepurīte un tās kātiņš nav norobežoti
- abus vienādi klāj poras (sporas saturošo stobriņu atveres).

Čemurainās čemurenes poras ir bālganas, stūrainas, iegarenas
radiālā virzienā un salīdzinoši lielas (1-3 gab./mm).

Dažkārt ir sastopamas arī ļoti mazas čemurainās čemurenes,
kurām augļķermenī nav pat pilns desmits atsevišķo cepurīšu.

Šīs lappuses foto ir no atradnes Gaujas nacionālajā parkā, senlejas kreisajā
krastā lejpus Lorupes ietekas, kā arī no divām atradnēm Siguldas pilsētā.

Daivainā čemurene

Čemurenes

 
 
 

Piepes, sīkpiepes, klājpiepes

 
 
 

Bekas

 

Lapiņsēnes

 

Citādas