Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Plīvurpūču tīmeklene
Cortinarius praestans
 

Plīvurpūču tīmeklene ir lielu izmēru lapiņsēne (cepurītes diametrs 10-20 cm, kātiņš līdz 15 cm garš un līdz 5 cm resns). Izceļas ar attīstības gaitā stipri mainīgu cepurītes virsas izskatu, kurš arī galarezultātā var būt krāsojuma ziņā gana daudzveidīgs (skat. ilustrācijas). Kā visām tīmeklenēm, jaunam augļķermenim cepurītes malu un kātiņu savieno tīmeklis. Lapiņas ir diezgan cieši viena pie otras, sākumā bālganas ar mazliet violetu toni, bet vēlāk kļūst brūnganas. Kātiņš ir līdzīgā krāsā un vālesveidīgs, pie pamatnes paresnināts. Mīkstums ir bālgans, stingrs. Aug rudenī (septembrī, oktobrī) lapukoku mežos, pārsvarā kaļķainās augsnēs pa vienai vai nelielās grupiņās, dažkārt pat visai ciešās. Latvijā atrasta vairākkārt jau kopš 2000. gada (Kaija Sjomkāne u.c.), tomēr suga droši noteikta tikai 2014. gadā (Inita Dāniele). Sastopama visai reti (GNP, šķiet, biežāk). Ēdama.

 

Šobrīd ir zināmas divas regulāri ražojošas atradnes, kurās gandrīz katru gadu izaug pa vairākiem augļķermeņiem. Abas ir Gaujas nacionālajā parkā, upes kreisajā krastā: viena dažus kilometrus augšpus, otra - dažus kilometrus lejpus Siguldas. Tajā pat reģionā zināmas arī četras vai piecas mazāk nozīmīgas atradnes, kurās suga pagaidām ir novērota tikai vienā sezonā un pārsvarā tikai vienā vai pāris eksemplāros; dažas no šīm "mazajām" atradnēm turklāt ir stipri tuvu vienai vai otrai "lielajai" atradnei.

 
Foto: pa vienai sēnei Foto: ciešās grupās Foto: izkliedus (u.c.)

Plīvurpūču tīmeklenēm ir izteikta tendence augt nelielās grupās, nereti - visai ciešās. (Iegriezumā: jaunas sēnes ne vienmēr atgādina brūno mušmiri!)

Plīvurpūču tīmeklenēm augot ciešā grupā, augļķermeņi nereti ir izvietojušies aptuveni uz taisnas vai mēreni liektas līnijas. Kāpēc tā, mums nav zināms.

Šīs lappuses foto ir no divām atradnēm Gaujas nacionālajā parkā, senlejas kreisajā krastā Siguldas apkārtnē: vienas - Dabas muzeja mikologu uzietas, otras - mūsu uzietas.

Foto: pa vienai sēnei Foto: ciešās grupās Foto: izkliedus (u.c.)
 

Tīmeklenes

 

Lapiņsēnes